"Двата отворени въпроса, които са големият обект на дебат с европейските институции по българския План за възстановяване, са въпросите за декарбонизацията на икономиката и за върховенството на закона. Успели сме да постигнем някакъв консенсус в България, че като цяло планът е добър и трябва да бъде внесен, но сега в рамките на преговорите с Европейската комисия трябва да изчистим тези два въпроса.
Искаше ми се да чуя някакви мнения и предложения как да отговорим на тези огромни очаквания от страна на европейските институции. За съжаление, не получих кой знае колко ясни предложения от парламентарните партии", каза вицепремиерът по управление на евросредствата Атанас Пеканов за предаването "Брюксел 1" с Милена Милотинова по Bulgaria ON AIR.
"Ние можем да имаме предложения като текущо служебно правителство и изпълнителна власт, но в крайна сметка тези промени ще бъдат гласувани от един бъдещ парламент след време. Някои такива реформи, включително промените в съдебната система, могат дори да изискват конституционно мнозинство", коментира Пеканов по повод разгорещените дебати по темата.
"Съдебната реформа задържа Плана към момента, заедно с темата за енергетиката. Ще продължим с дискусията. Ние организирахме няколко такива дискусии - с експерти в тази сфера, с различни организации и институции, които са част от съдебната система. Но не се стигна до консенсус.
По-големият проблем обаче е в сферата на енергетиката. Основният препъни камък тук, че политическа класа много дълги години е замитала дебата за зеления преход като тема за богатите държави, но не и за нас. Сега обаче, се изисква от нас буквално в рамките на няколко седмици, да поемем ангажименти как ще се развива българската енергетика в следващите десетилетия и това е от една страна трудно, но от друга страна може би не е редно един служебен кабинет да дойде и за няколко седмици или за няколко месеца да реши това. Тук част от решенията да бъдат оставени на бъдещ парламент като въпроса за бъдещето на въглищните райони. Да, зеленият преход е важен, но е важно и да защитим хората в тези региони", заяви Пеканов в края на мандата на служебното правителство.
Българският План за възстановяване, който трябва да бъде одобрен от ЕК, е на стойност 12,6 млрд. лв.
Още по темата - в събота от 17.30 в предаването "Брюксел 1".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на дребно в САЩ нарастват по-рязко от очакваното
Министърът на земеделието: Няма предпоставки за увеличаване на цените на храните
БНБ обяви възможностите за стаж в институцията
НАП е наложила глоби за 960 хил. евро заради необосновано повишение на цените
САЩ вече дават толкова малко на Украйна, че загубиха лостовете си за натиск върху Киев
Галина Захариева: Трябва да се използва потенциалът на лекарския асистент
Разбиха два канала за трафик на мигранти край Видин
Отпускат 4,5 млн. евро за ремонт на оградата на границата с Турция
Денков от трибуната в НС: Скоро ще пропаднете в Ада, където ви е мястото
НАП провери над 13 500 обекта за необосновано повишение на цените
Министър Христанов: Подаваме три сигнала в МВР за злоупотреби в "Напоителни системи"
Буфон разкри бъдещето си в Италия
Джордж Ръсел: В момента всичко се обърква само при мен
И Десподов със силни думи за Боби Михайлов
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Уайлдър или Чисора: Мнението на експерта
Гатузо готов да си тръгне, но не зависи само от него
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
Няма незаконна сеч в района на Трета буна във Варна
Отиде си музиканта Кирил Ампов, баща на Графа
Спецакция във Варна за купуване на гласове: 10 души са задържани до момента
С 41 млн. евро разкриват близо 15 хиляди работни места за уязвими групи
Двама са с опасност за живота след катастрофа на пътя Русе-Варна
86 са жертвите на пътя у нас от началото на годината, а 1538 са ранени при катастрофи
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II