България е в състояние на хаос и свободно падане след по-малко от половин година управление на Румен Радев и служебните му правителства. Това заяви председателят на ГЕРБ Бойко Борисов на среща с председателя на Европейската народна партия (ЕНП) Доналд Туск. По думите на Борисов антиваксърската реторика на Радев и на здравния му министър Кацаров разубедиха голяма част от българите да се ваксинират и сега България плаща за това със загуба на стотици човешки животи всеки ден. „178 човека са умрели само днес. Така беше и предишните дни. За съжаление така ще бъде и през следващите. България е първа по смъртност в Европейския съюз, а в същото време даряваме и продаваме ваксини на държави от Африка, както и на Норвегия. Още по-лошо – бракуваме и изхвърляме ваксини, защото са с изтекъл срок на годност. А тези ваксини ни бяха дадени приоритетно от Европейската комисия, благодарение на подкрепата на ЕНП към правителството на ГЕРБ“, категоричен бе Борисов.
Двамата с Доналд Туск се обединиха около необходимостта от спешно стабилизиране на ситуацията в България, защото страната ни беше основен фактор на сигурност на Балканите по време на управлението на ГЕРБ и двигател на интеграцията на Западните Балкани към ЕС. По думите на Туск популизмът и фалшивите новини, използвани основно от социалистическите и националистическите партии в Европа, са сред основните фактори за дестабилизирането на редица държави на континента. В този смисъл ЕНП разчита на ГЕРБ да донесе стабилност и предвидимост на Балканите, като спечели убедително предсрочните парламентарни избори на 14 ноември и бъде в основата на бъдещо дясно-центристко редовно правителство.
„Работим за подновяване на диалога между партиите в България. За разлика от опонентите ни, ние не чертаем разделителни линии. България има нужда от обединение срещу кризата и хаоса, оставащи след проваления президентски мандат на диктатора Радев. С ролята си при провала на преговорите за съставяне на правителство в последните два парламента, той работи срещу всички партии, за да наложи в обществото нуждата от промяна на модела на държавата към президентска република. Срещу това се противопоставя ГЕРБ. ГЕРБ е пазител на парламентарната република“, подчерта Бойко Борисов. Лидерът на ГЕРБ информира още Доналд Туск, че перспективата пред България за присъединяване към Еврозоната е силно застрашена, защото служебното правителство на Радев увеличи рязко дълга на страната ни, а в същото време е налице отлив на чуждестранни инвестиции, висока инфлация, забавяне на растежа и опасност от европейска процедура за свръхдефицит.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Европейските фондови пазари прекъснаха най-дългата серия със загуби след септември 2023 г.
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на Английската централна банка?
Serdika Center и Paradise Center са донесли печалба от почти 26 млн. евро на NEPI Rockcastle
Димитър Радев: Бързият кредитен растеж изисква по-голяма предпазливост
Сфакянакис: САЩ подценяват способността на режима в Иран да оцелее в дълга война
Проф. Кръстева за заглушителя, руския самолет и Иран: Тревожно е, че институциите не работят
14 загинали и над 100 са ранени при двоен руски удар по родния град на Зеленски
Централна емисия
Централна емисия
Свинаров за заплахите за сигурността: Някой проверява колко сме подготвени
МОСВ се срещна с животновъди заради случаите с отровените лешояди
Страхотно! България с летящ старт на Европейското
ЦСКА с важно уточнение
Черно море с преотстъпен от ЦСКА срещу „драконите“
Завръщане: Модрич подписа с Реал Мадрид
Eдна десета събра първите четирима в спритовата квалифиация
След катастрофата на Крит: ЦСКА със спешен ход
Дневен хороскоп за 22 август, събота
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Тирамису с йогурт
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва
Пулев: Задълбочаваме икономическото партньорство със САЩ
„Събор Кривини“ дарява всички приходи от входни такси за ремонт на храм в Долни чифлик
Какво време ни очаква в събота?