Всяка първа сряда от месеца парламентарните групи имат право да предлагат точки в дневния ред на Народното събрание, които влизат автоматично в програмата на парламента.
Тази сряда обаче председателят на НС Никола Минчев отказа да включи в дневния ред две предложения – на „Възраждане“ и на ГЕРБ, което разгневи опозицията.
Проектът на решение на „Възраждане“ се отнасяше за отпадане на зеления сертификат, а на ГЕРБ държавата да помогне на общините за скъпия ток.
Минчев се мотивира с обстоятелството, че липсват доклади на комисиите по двата проекта на решение.
Петър Петров от „Възраждане“ коментира, че явно има двойствен стандарт при организацията на НС при съставянето на програмата и дневния ред на парламента за седмицата.
„По отношение на направените от нас предложения и друг път НС в спешен порядък е приемало решения, които са гласувани веднага след предлагането ми - например мораториума. Така че нашето предложение за решение би следвало да бъде включено в дневния ред“, каза той.
Жечо Станков от ГЕРБ пък отсече, че безспорно едно нещо трябва да разберат депутатите и то е, че дневния ред не го определя Председателският съвет на НС, а българските граждани.
Той припомни, че проектът на решение беше разгледан в енергийна комисия вчера и това, че няма доклад на комисия не би трябвало да е пречка пред обсъждането му в пленарната зала.
„Всеки един загубен час без да се реши проблемът на общините, на храмовете, на читалищата, на университетите води до настройване на обществото срещу всички хора в тази зала“, предупреди Станков.
Красимир Вълчев от ГЕРБ също отсече, че явно дневният ред на НС и този на обществото се разминават.
„Ситуацията е кризисна и е нужно спешно краткосрочно решение“, призова той.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова разкритикува шефа на енергийната комисия Радослав Рибарски от ПП, че не е готов докладът, след като вчера комисията е приключила заседанието си по обяд.
Заради това тя поиска почивка, за да бъде изготвен доклада на комисията и проектът на решение да влезе в програмата на НС.
В крайна сметка така още преди да бъде гласувана програмата на депутатите за седмицата, те излязоха в почивка.
Енергийната комисия вчера отхвърли предложението на ГЕРБ държавата да покрива на 100% разликата в сметките за електричество на общини, болници, културни институти, училища, детски градини и ясли и старчески домове, обществен транспорт и други общински предприятия.
Предложението предвиждаше министрите на финансите и на енергетиката да изготвят механизъм за компенсиране в пълен размер за този тип потребители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акция на седмицата: „Градус“ АД
Тим Кук похвали китайските партньори на Apple след критики от страна на Пекин
Шефът на VW: Преструктурирането на групата продължава
Гуверньорът на централната банка на Китай защити търговския излишък
Референдумът за съдебната реформа подлага на тест коалицията на Мелони
Мъск: Проектът за чипове между Tesla, SpaceX и xAI ще стартира в Тексас
Двама скиори загинаха при лавина в Италия
Малена Замфирова вече се изправя и е значително по-добре
САЩ и Украйна преговарят за край на войната с Русия на фона на нови атаки с жертви
Български учени откриха пробиотик срещу стрес и безсъние
Земетресение с магнитуд 6,2 в Тихия океан – има ли опасност от цунами?
ЦСКА ще мачка днес с всичките си звезди
Коко Гоф и Мира Андреева напред в Маями
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Меншик продължава защитата на титлата си в Маями
Чудесна новина за Малена Замфирова!
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Днес е Световния ден на водата: Какви са проблемите у нас?
Мика Зайкова: С 20 евро трудно ще помогнеш на човек със стара кола да си купува гориво
Днес и утре ни удрят силни магнтни бури
Ето къде няма вода във Варна днес
Костадинов в началото на предизборната кампания на "Възраждане": За нас властта не е самоцел
Над 120 шахматисти се събират във Варна днес
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната