Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов критикува остро водената от министър-председателя Кирил Петков външна политика спрямо Северна Македония. Според него Петков "през цялото време се опитва да отхвърли ветото на България без никакви условия".
Трифонов също така изрази недоволство за определенията, които премиерът отправил по адрес на кандидата на ИТН за управител на БНБ - Любомир Каримански. По думите му "изборът за шеф на БНБ е от компетенцията на Народното събрание, а не на Министерски съвет".
Ето и цялото обръщение на Трифонов:
Искам да ви кажа нещо. Ще го направя както винаги – открито, без увъртане и честно. Независимо на коя партия симпатизирате, независимо за коя партия сте гласували, независимо дали изобщо сте гласували, има нещо, което – като български граждани - трябва да знаете всички.
Както знаете, преди да се създаде това правителство, четирите партии проведохме преговори и подписахме коалиционно споразумение. В него, в частта "Външна политика", всички се съгласихме, че България запазва досегашната си позиция по отношение на Северна Македония. Това означава, че започването на преговорите със Северна Македония за членството им в Европейския съюз ще се случи едва тогава, когато те започнат да изпълняват договора между двете държави, подписан през 2017 година.
За съжаление, премиерът Кирил Петков през цялото време се опитва да заобиколи това споразумение и да отхвърли ветото на България без никакви условия. Той желае до края на юни да започнат преговори със северномакедонците, без да има никакви юридически гаранции за спазването на правата на българите в тази държава. Уточнявам, че това той правеше без да съгласува изявленията и действията си не само с дипломатите от Министерство на външните работи, но и без съгласуване с коалиционните партньори, камо ли с Народното събрание. А България е парламентарна република и българският парламент има ясна и категорично изразена позиция по тази тема. Позиция, препотвърдена от всички парламентарни групи на последния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.
Огромна беше изненадата на дипломатите от Министерство на външните работи, като и на хората от "Има такъв народ", когато чужди дипломати изявиха учудване, че коалиционните партньори не знаят какво точно е обещал министър-председателят Кирил Петков, при положение, че има още три формации в управляващата коалиция. Едва тази седмица чуждите дипломати разбраха, че в коалицията няма единно решение по този въпрос.
Ние от "Има такъв народ", както и аз, като гражданин на България, смятам, че има неща, които не се търгуват. Националната чест и достойнство не са за продан. Правата на българите в Северна Македония – също. Историческата памет и истина – не са за продан. Така смятам аз. Надявам се, че така мислите и вие. Просто сме българи. Затова ние от "Има такъв народ", няма да се съгласим с безусловното и уговорено някъде на тъмно вдигане на ветото пред Северна Македония.
И още нещо. Днес с изумление разбрах, че Кирил Петков си е позволил да направи изключително нецензурна, груба и невъзпитана квалификация в личен план към господин Любомир Каримански, кандидат за управител на БНБ. От уважение към вас няма да цитирам точните му думи. Искам само да му напомня, че изборът за шеф на БНБ е от компетенцията на Народното събрание, а не на Министерски съвет.
Уважаеми българи и уважаеми партньори от коалицията, която управлява в момента България, времената са такива, че моментът не е подходящ нито за нови избори, нито за нови сътресения. Затова искрено се надявам, че министър-председателят ще ревизира отношението си и към Северна Македония, и към избора за шеф на БНБ. Защото това са въпроси, които касаят не само управляващата коалиция, а всички българи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Автомобилните марки отново се обръщат към електромобилите в САЩ заради кризата с горивата
Саша Безуханова: Трябва да има централизация при финансирането на кръговите зелени решения
В отсъствието на САЩ Лондон поема инциатива за отваряне на Ормузкия проток
БФБ отчита силно увеличение на тримесечния оборот заради разпродажбите през март
Речта на Тръмп за войната в Иран потопи азиатските пазари
Китай се подготви за енергийния шок и инвеститорите печелят от това
БАБХ: Не внасяйте непроверени животински продукти за празниците
"Два билета до Майорка": Сатиричният театър кани на смях и абсурд
Министър Георгиева: България е сигурна алтернатива за европейските туристи
Избори 2026: Обезличени лозунги, скучни послания и липса на идеи
Емил Дечев: Доверието на гражданите към МВР се повишава
Студентите пред "дежавю": Ще има ли нов скок в таксите за платено обучение?
Национал на Босна черпи за класирането, купува бира за 300 000 евро!
Благотворително! Левски с дарение + ВИДЕО
В Челси са „на нож“ със световен шампион
Шок! Тухел отсвирва звезда на Ман Сити за Мондиал 2026
Билетите за битките на SENSHI 31 Gladiators в Пловдив са в продажба
Огромно разкритие за Неделев, Лудогорец и Ботев Пд
25 знака, че вселената иска да бъдете с определен партньор
Skindred се присъединяват към Hills of Rock 2026
Късметлийски дни през април за всички зодии
Какво се случва с кръвното налягане, ако ядете гъби редовно
Задължителни ястия за Лазаровден
Силни поверия за Лазаровден
Шофьор от Варна за втори път попадна в ареста при отказ за тест за алкохол
Делфинариум Варна пуска безплатни представления за деца за Великден
Как граждани задържаха на АМ "Струма" шофьор с рекордните 6 промила алкохол в кръвта?
Обезопасяване, осветяване и с кътове за отдих за пет природни обекта във Варненско
АГ-Варна с безплатни прегледи по повод Световния ден на здравето
Една шопска салата струва колкото килограм месо
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?