Ескалират отношенията между "Продължаваме промяната" и ИТН заради поста на управител на БНБ.
"На мен и колегите взе да ни писва от това пришиване към ГЕРБ и ДПС. Ситуацията да зависим от техните гласове я направиха от "Продължаваме промяната". Когато нямаш коалиционни партньори, които да те подкрепят, вървиш по закон и гласуваме в парламента", заяви пред Нова тв Тошко Йорданов, председател на ПГ на ИТН.
Той обясни, че Любомир Каримански е кандидат на ИТН за БНБ от преди 2 парламента. "Когато тръгнахме да правим тази коалиция, казахме, че имаме кандидат за БНБ. Г-н Трифонов каза на Кирил Петков и Асен Василев какво предлагаме, те казаха, че нямат кандидат и няма проблем", заяви Тошко Йорданов.
"До момента, в който се пуснаха правилата за кандидат. Тогава от "Продължаваме промяната" се сетиха и започнаха да пускат различни кандидати. Те предложи 4 или 5 човека, последния беше Гюров", каза Тошко Йорданов. "Но срещу г-н Каримански не успяха да извадят професионалист".
По думите му, в момента има огромна концентрация на финансова власт и информация в един единствен човек и това бил министърът на финансите. "Разгледайте кои ведомства под кой контрол са. Когато се прави коалиционно правителство никога икономическата и разследващата власт не са в една и съща партия. В „Продължаваме промяната”, което е коалиция, са службите, МВР и всички ресурсни и финансови инструменти. Сега тази коалиция се опитва да овладее и БНБ, без да има достатъчно читав кандидат", каза още той.
Йорданов също така допълни, че трябва да има баланс в коалицията.
"В една коалиция, както в един брак, трябва да си имате доверие. Въпреки нашите известни съмнения, приемаме, че хората отсреща са подхождат с добри намерение. Не мислим, че ще крадат или нещо такова и ние им се доверяваме. Очакваме същото към нас. В една коалиция независимо от размера на партиите те са равнопоставени. Без един от тях, коалицията не съществува", каза Йорданов.
Той обясни, че кандидатът за БНБ е извън коалиционното споразумение. Всичко, което е извън него, подлежи на разговори.
"Ако някой заложи правителството заради БНБ, ще е в нарушение на коалиционното правителство и това няма да сме ние. Питайте Асен Василев дали ще развалят правителството, ако бъде избран Любомир Каримански", каза Тошко Йорданов, който е убеден, че Каримански е по-добрият кандидат.
Относно отправените заплахи чрез есемеси към Каримански, Йорданов заяви, че не знае кой ги е отправил, но е някой който не иска той да е част от надпреварата. Йорданов защити Каримански и по обвиненията, за нередности по време на работата му като заместник-управител на банка.
"Бил е заместник-директор. Тогава са били няколко заместник-директора. Каримански никога не е подписал такива договори. Човекът, който е завеждал тези дейности, е бил в отпуск. Всички сделки или операции, не знам как се казва, преди да стигнат до Каримански, минава през 4 или 5 контролни органа, които проверяват как това се случва. Накрая до него стига един куп документи и той поставя подписа си. Дори не е виждал клиента. Прокуратурата е разследвала. Той не е обвиняем. Просто разследва", заяви Йорданов.
По думите му Каримански е обяснил ситуацията пред Кирил Петков и Асен Василев. Двамата се били съгласили, че не е виновен, но все пак Асен Василев не бил съгласен. "Каза: "Да, но аз не съм съгласен". Страшен довод", коментира Йорданов.
Той нарече "пълна лъжа" намекът на Петков, че изтеглят Гюров, заради проблем по закона за спецпрокуратурата и спецсъда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Скритите рискове на колонизацията на Марс
Иван Демерджиев, "Прогресивна България": Ще спечелим изборите и ще търсим мнозинство в НС
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Нагелсман разкрива голяма истина в Германия
Напук на всички: Сенегал би Перу и показа Купата на Африка
След първия ден в София: Стилияна Николова води, Ева е четвърта
Нападател на Арсенал се върна при секси актриса + СНИМКИ
ПСЖ продава Кварацхелия? Арсенал готви звезден трансфер!
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Първи арестуван кмет за изборни нарушения
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите