За пореден път ставаме свидетели на говор на омразата в РС Македония срещу България, който се насърчава от парламентарно представени политически партии, общественици и представители на академичната общност. Това се казва в позиция на министерството на външните работи по повод на масираната антибългарска кампания през последните няколко дни от страна на македонските медии и политици.
МВнР изразява учудване от острата позиция на представители на властите в Република Северна Македония и антибългарската кампания, водена в медии в съседната ни страна през последните няколко дни във връзка с откриването на клуб на дружество „Културен център Иван Михайлов“ в град Битоля на 16 април 2022г.
"Особена тревожност буди фактът, че се правят опити за необосновано приравняване на България и българския народ с фашизма. Разпространяването на тенденциозно погрешни исторически интерпретации е именно една от причините, поради които имаме Договор за добросъседство и създадохме Съвместна комисия по историческите въпроси. Очевидна е необходимостта тя да постигне реален напредък по чувствителните теми от общата ни история", подчертават от външнополитическото ни ведомство.
От там припомнят, че "Културен център Иван Михайлов" е регистриран съгласно изискванията на местното законодателство и функционира от 2019 г., без до настоящия момент наименованието му да е било обект на видима негативна реакция на властите и обществеността в съседната ни страна.Тези факти водят до убеждението, че кампанията, разразила се през последните няколко дни всъщност не е свързана с името, а е насочена срещу дейността на организацията, активно ангажирана с проблемите на българите в Северна Македония и реализирането на техните права“, се казва в позицията.
МВнР подчертава, че българската държава ще продължи да полага всички необходими усилия, в съответствие с международното право, за подкрепа и защита на българите в Северна Македония.
"Очакваме от отговорните фактори в съседната ни държава конструктивен принос в продължаващия процес на възстановяване на доверието и за изграждането на благоприятна среда за българите в Северна Македония, както и всеки, който иска да развива приятелски отношения с България.
През последните месеци българската държава положи значителни усилия за насърчаване на позитивен климат в двустранните отношения, вкл. чрез инициирането на формати за засилено развитие на секторното сътрудничество. В открит дух, България целенасочено ще продължи да работи за изграждане на истински добросъседски отношения, но разчита за това и на своите партньори в Северна Македония", се казва още в позицията на българското външно министерство.

Тръмп удължи срока за нанасяне на удари по енергетиката на Иран до 6 април
С визита в Близкия изток Зеленски отправя предизвикателство към Доналд Тръмп
Дали не е време да преосмислим активите убежища?
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Оперираха единия германец в "Пирогов", другият е изписан след нападенията в София
Тази неделя местим стрелките на часовника с час напред
Хороскоп за седмицата от 30 март до 5 април: Любов, финанси и личен растеж
Циклонът "Дебора" удря Гърция с бури, дъжд и застудяване
Ямайка и Боливия на победа от Мондиала
Време разделно: Лудогорец готви чистка
ЦСКА с едва 13 футболисти днес
Нова отлична новина за Левски!
ЦСКА на Христо Янев ще покаже класа срещу Левски и Лудогорец
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Две жертви на пожари у нас за последното денонощие
Съдът на ЕС отхвърли иска срещу въвеждането на еврото в България
Честваме паметта на света мъченица Матрона Солунска
Задържаха жена, намушкала четирима души в центъра на София
Тръмп отмени ударите по Иран до 6 април
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?