Ние до скоро бяхме страната с най-голяма зависимост от руския газ. Сега сме страната с нулева зависимост от руския газ, паричните средства, които спряхме в посока на режима на Путин бяха огромни. Като ние искахме да се придържаме към договора с Газпром, но когато се спира едностранно този договор, ние казваме не, няма да се съгласим едностранно да се променя този договор. Това заяви премиерът Кирил Петков след срещата си с премиера на Нидерландия Марк Рюте, предаде репортер на БГНЕС.
България даде своята огромна част за спирането на паричните потоци към Путин и очакваме разбиране, че не може едновременно да отидем от 95% на нула в газа и да сложим ембарго на единствената ни рафинерия, която за съжаление работи само с микс от петрол от Урал. Ние ще поискаме да сме част от изключенията, докато не направим другите инфраструктурни възможности да имаме петролопровод от Гърция, коментира Петков. Вярвам, че България показа, че не може и не се гъне под натиск на чужда държава, показахме, че имаме воля да стоим силно пред нашите партньори, но за петрола в момента не сме в позиция да вземем и този потенциален риск, каза още Петков.
За РСМ Петков заяви: „Казали сме, че е въпрос на конкретни стъпки да изминем този път заедно и това не е функция на някакви календари или очаквания, а функция на общата работа, която да извървим заедно и когато я извървим, нашето правителство ще внесе темата в българския парламент и се надявам в недалечно бъдеще да напреднем по тази тема и европейското бъдеще на РС Македония да стане факт“. За Шенген българското правителство е в тази си силна задача да премахне корупцията, да качи нивото на българските институции, това е най-сигурният път за България към Шенген и Марк ме увери, че това е пътят, коментира още Петков.
От своя страна премиерът на Нидерландия Марк Рюте заяви, че премиерът Петков се бори с корупцията, модернизира страната. „Ще бъдем партньори и наистина в икономиката искаме да работим, в зелената икономика, еко културата, ще имаме търговски мисии в България, включително този фонд, който искаме да създадем, ще има сътрудничество между университетите“, добави Рюте.
Обсъдихме войната в Украйна, популярността на Путин в България пада до невиждани нива досега. Нидерландия помага на България засега с изтребителите F- 35 и e важно да сме рамо до рамо, защото заплахата от Русия трябва да се справим с нея заедно на ниво ЕС и НАТО, каза Рюте. Ние сме обединени, а разделени ще бъдем победени, добави той. Имате приятели навсякъде в Европа, не сте сами и нашата подкрепа е за вас. Ще работим по тези теми, за да постигнем успех, за да се подготвим по най-добрия начин за Европа след войната. И е чудесно, че ние сме толкова далече като разстояние, но пък имаме съгласие по всички тези теми и това е много специално, коментира Рюте. Очаквам с нетърпение да работим заедно. Мисията през октомври, военните въпроси, борбата с корупцията, това е общ дневен ред. Оттук нататък ще работим заедно, коментира още Рюте.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петър Атанасов: Инфлацията у нас е близо 7%, но усещането е за много по-висок ръст
Защо антените на руските дипломатически сгради притесняват Европа?
Сигналите за скорошно покачване на лихвите оцвети в червено европейските индекси
Брюксел: ЕС трябва да засили отбраната в Прибалтика заради нахлуващите дронове
Потребителското доверие в САЩ спада леко заради ценовия натиск
„Албена“ увеличава дивидента за 2025 г. до 0,15 евро на акция
Компенсации за дизела, 150 евро за всяко дете: Мерки в Гърция заради високите цени
България в битка с времето за 2,8 млрд. евро по ПВУ
Добрият пример: Полицаи не глобиха шофьор за каране на аварийни, а го ескортираха
Бивш съдия изригна за безобразията срещу ЦСКА в Разград
Ботев Пд с ключово съобщение за новия треньор
ЦСКА уволнява Ицо Янев. Чужденец става треньор
Скандално! ВАР съдията в Разград е бивш юноша на Левски
Гонзо избесня: БФС спря правата на скандалните съдии подпряли нагло Лудогорец
Нов трансфер на "Герена": Левски взима и национал на Тунис
Лесен канелен кекс с ябълки и орехи
„България Еър“ предлага през лятото четири полета дневно до Варна и обратно
Задължителни подавки за Черешова задушница
„Протокол Хаос“ от Жозе Родригеш душ Сантуш
Хитовият турски сериал „В името на сина ми“ тръгва от 8 юни
Как четенето променя начина, по който виждате света
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
Тръмп премина годишен медицински преглед дни преди да навърши 80 години
Германският бизнес запазва доверие в България въпреки глобалната несигурност
Какво ще е времето през следващите дни?
Очакват завръщането на ветроходеца Павлин Надворни на Морска гара - Варна утре
До 100 хил. евро за гараж в центъра на Варна броят купувачите
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то