„Днес е денят на водораздела, може да сте на страната на корупцията, мафията или да имаме принципна позиция всеки лев да се отчита. Правителството на малцинството е много по-добре, отколкото правителство, на което се опитват да му извиват ръцете и се спират реформи“, отсече той.
„Когато става дума за морал не е да се крием под общи заглавия за нереални претенции, а моралът е, когато кажеш „Не“ на парите да отиват в защитете тези мафиоти, които изнесоха в торби парите“, коментира Петков.
Той обясни, че в последната седмица министър Гроздан Караджов от ИТН поиска безпрецедентно увеличаване на бюджета на МРРБ с 3,6 млрд лева и това е отгоре на съществуващата сума от 2,2 млрд.
„Караждов поиска тези 3,6 млрд лева да бъдат платени насъщите фирми, които бяха разследвани за злоупотреби и когато казахме, че актуализацията на бюджета не е да увеличим бюджета на МРРБ, а да качим пенсиите, да махнем ДДС на хляба, да помогнем на работещите, те казаха, че няма да се съгласят. Ние казахме ясно, че това няма как да се случи и когато обещахме на избирателите си, че ще има нулева толерантност към корупцията, ние държим на това“, подчерта премиерът.
Петков очерта още една конфликта линия с ИТН.
„Отделно на миналия коалиционен съвет казахме, че искаме да реформиране КПКОНПИ и начело да застане Рашков, а от ИТН казаха, че не са съгласни и то без доводи. Няма как да стане. Това, което ние сме решени е, че сме готови на правителство на малцинството, но няма да харчим нито един лев без надзор и контрол. Обещанието ни да реформираме КПКОНПИ ще се случат и Рашков ще е начело на тази организацията. Васяме закона за КПКОНПИ още утре“, увери той.
Финансовият министър Асен Василев припомни, че тази коалиция беше сформирана трудно от различни партии по своята същност и като разбиране за икономика, и за социална политика, и за най-добрия начин България да участва на международната сцена.
„Но имаше едно разбиране в основаната на формиране на коалицията и това беше, че ще се сложи край на кражбите и че парите ще бъдат изразходвани прозрачно и целесъобразно. Нашата червена линия е да не допуснем кражба. Днес сме тук точно заради тази червена линия. Може да имаме различия затова как е най-целесъобразно да се изразходва ресурсът на държавата, но не можем да имаме различия по това, че не трябва да се допускат кражби“, коментира той.
Петков увери, че коалицията ще издържи и без ИТН, защото всичко, което правят от ПП е заради принципите им.
Според него управляващите няма да станат зависими от ДПС и ГЕРБ.
„Аз вярвам, че има хора в ИТН, които също вярват в нашите принципи срещу корупцията. Гроздан Караджов не е бил на площадите, той беше спуснат в последния момент от някакви незнайни сили“, посочи Петков.
Той пресметна, че са нужни 12 депутати от ИТН, които да застанат на страната на мнозинството в НС.
„Не знаем дали ще има толкова, които да ни подкрепят, но се надяваме, че в ИТН има хора, които могат да последват принципите, след които тръгнахме“, посочи премиерът и добави: „Всяка седмица ни се казва, че това правителство ще падне, още не е паднало и вярваме, че когато следваме правилните стъпки България ще бъде променена и то от нас“.
Кирил Петков съобщи, че все още не са били обсъждани министри на мястото на тези, които ИТН ще оттегли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow достигна нов рекорд благодарение на завоя извън сектора на чиповете
Зеленски предложи мирни преговори на Путин в отворено писмо
Британският автомобилен пазар записва най-силния май от 2019 г.
Кадър на деня за 4 юни
ОИСР: Глобалната криза при стомната се задълбочава
Amazon обяви нов робот за складовете си и инвестиция от 10 млрд. евро в Европа
Църковен празник на 5 юни: Защо задължително се пали свещ на масата и какво не бива да се прави
Времето в петък, 5 юни: Топъл ден с дъжд и гръмотевици
Хороскоп за 5 юни 2026: Удовлетворение за Овните и добри новини за Телците
Климатичната криза заплашва лютивия сос: Изчезват чушките Scotch Bonnet
Рецепта за тирамису с череши
Натурална грижа с мед: За акне, раздразнения и сияйна кожа
Спортът по телевизията днес, 5 юни
Мачовете по телевизията днес, 5 юни
Аларма за Франция: Кот д'Ивоар оскуба "петлите" в Нант!
Испания се разходи за равенство с Ирак
ОФИЦИАЛНО: Ливърпул обяви новия си мениджър
Приказката на Мая Хвалинска в Париж няма край
„Съвършена тишина“ от Хелън Фийлдс
Нумерологична прогноза за 5 юни
Промените, които очакват всяка зодия през юни 2026
Таро карта за 5 юни, петък
Френско клафути – сладкиш с череши
Поверия за ангелската дата 6/6
52% от българите виждат застой днес, но една трета вярват в по-добро бъдеще
Експерт: Нервното шофиране води до по-голям разход на гориво
Масови съкращения в 15 области в България: ИТ сектора под ножа
БЧК: Над 2400 души са спасени от удавяне през 2025 г.
Нормализира ли се пазарът на недвижими имоти след еуфоричната 2025 година
Путин е изправен пред противоположни визии за война и мир
Как шесттонният Олтарен камък в Стоунхендж е пренесен на 640 км: Изследване разкрива истината
Кометата 3I/ATLAS е донесла извънземен живот в Слънчевата система?
Нов метод разкрива тайния живот на млади планети, скрити в космически пръстени
Археолози проучват кладенец на територията на Хераклея Синтика
След съвместната мисия SMILE: ЕКА и Китай поемат по отделни пътища в Kосмоса
Археологически открития в Египет разкриват древни съкровища