"Възможностите, които обрисуват хората, които твърдят, че няма да има избори, ми се струват доста нереалистични. Какво значи дали искаме, или не искаме, когато нямаме мнозинство. Това е факт, който не подлежи на нашата воля. Факт, който се развиваше през последните месеци. Може би причината, че това най-накрая се случи, е това, че някак с широко затворени очи участниците в коалицията се изправяха срещу собствените си проблеми. Ако това продължи, не само, че ще се случи това, което най-малко се иска - избори, а те ще се случат в най-лошия възможен момент и вариант".
По думите му това, че партиите преодоляха предишните си различия е било обнадеждаващото в тази четворна коалиция:
"Всички знаехме, че тя ще е много трудна и ще е съпроводена с определени сътресения. Сплотяваше ни това, че всички разбираха, че спиралата от избори трябва да прекъсне под някаква форма и това да е под знамето на промяната, т.е. без ГЕРБ и ДПС във властта. И второ - имаше много ясна цел и задача, която е въвеждането на върховенството на правото в България не само на хартия. ... Причината ДБ и БСП да са в едно правителство е съдебната реформа".
Зарков подчерта, че управляващата коалиция е допуснала да се разконцентрира от този дневен ред, да забрави своята легитимационна спойка и да стигне до неизбежния разрив.
"Когато нямате мнозинство, за да смените министрите си, вие сте абсолютен заложник на опозицията. Тя може да внесе един вот на недоверие и всичко да приключи. Да останеш да зависиш от опозицията, срещу която си се събрал да правиш промяна", каза той във връзка с оставките на четиримата министри от ИТН, които в понеделник трябва да бъдат окончателно подадени.
Депутатът беше категоричен, че "ваденето на бележки, записи и есемеси" не е начинът, по който се говори между партньори, а и с опоненти:
"Тези хора пак ще трябва да седнат един ден да говорят в името на постигане на някакви цели. Загуби ли се доверието веднъж, то следват неизбежни вторични трусове".
Пред БНР Крум Зарков коментира законопроекта за КПКОНПИ, като не се съгласи, че това е "закон, с който някой си създава собствен Гешев":
"Забави се прекомерно много и това не е заради ИТН, а заради това, че се извади от Министерство на правосъдието, където се намира експертизата, която можеше да впише в ясни юридически текстове идеята, която беше предварително одобрена от четирите партии (ПП, БСП, ИТН, ДБ) по време на подписване на коалиционното споразумение".
Според него заявеното от премиера Кирил Петков, че Бойко Рашков е най-подходящ да оглави Антикорупционния орган, е отклоняване на дебата от неговите действителни параметри:
"В момента, ако сложите нов председател на този сбъркан по началото си орган (КПКОНПИ), не Бойко Рашков, а инспектор Корадо Катани да докарате, той може да бъде само това, което е, или по-лошо. Не могат да бъдат спестени наложителните дълбоки реформи. Не можете да сложите едно име и да кажете, че той ще реши проблема. След като се направят тези законопроекти, в зависимост от това, което сте решили да правят те, избирате човека, който най-добре олицетворява новата ви идея, а не обратното".
Зарков подчерта, че управляващата коалиция вече няма мнозинство в парламента и прогнозира, че внесеният от ПП Закон за КПКОНПИ няма да бъде приет "или ще бъде приет в съвсем друг вид":
"Четирите партии, с всичките си критики помежду си, ако не направят една ясна програма какво ще се случва в парламента през следващите седмици, не можем да знаем нито КПКОНПИ, нито Бюджетът как ще излезе като параметри и дали изобщо нещо ще излезе. Ако сме отговорни политици, не би трябвало да позволяваме да се играе на Руска рулетка с милиарди и с институции".
Крум Зарков беше категоричен, че не вижда друга конфигурация в този парламент, освен тази, която е в момента.
"БСП вече е в по-дълбока криза от просто лидерския въпрос в нея", посочи депутатът и уточни, че партията трябва да реши как ще се яви на едни евентуални предсрочни избори и кой ще я предвожда.
Депутатът изказа мнение, че законопроектът на БСП за връщане на хартиената бюлетина поставя партията в положението да не бъде последователна, тъй като социалистите са били основният парламентарен носител на промяната за изцяло машинен вот.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Няколко зодии ще получат съдбовно послание от Вселената на 6 април
"Таен клиент" разкри незаконна търговия с лекарство за пчели
Митрополит Киприан и Старозагорската опера с мащабен концерт за Великден
Обедна емисия
Регионален форум обсъди съдбата на заетите във въглищния сектор
Великден в Раковски: Вярващи си пожелаха мир и здраве
ВИДЕО: Манчестър Сити – Ливърпул
Ясно е срещу кои нации излизаме на "Били Джийн Кинг Къп"
ВИДЕО: ПСЖ – Тулуза
Малдини за Скуадра адзура: Тотален разгром!
Разрив в Барса? Флик коментира гневния Ямал
Малена Замфирова вече гледа с оптимизъм към бъдещето
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Гърцките хотелиери обмислят да се откажат от "ол инклузив-а"
Последен ден от благотворителната кампанията "Купи и дари" във Варна
Запрянов е категоричен: Не сме във война с Иран, НАТО ни пази
Великден в Йерусалим премина при засилена охрана и ограничения
Нова наредба въвежда ясно разграничение между "енергийно бедни" и "енергийно уязвими" групи
КНСБ предлага спешни мерки срещу поскъпването на живота
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация