Политическата нестабилност в България и съществуването на популистки и проруски партии дава знак на международната общественост, че България е нестабилен партньор. Това коментира проф. дфн Калин Янакиев, преподавател във Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", в ефира на предаването "Бизнес старт".
"Ние нямаме доказателства как точно действа Москва и аз не искам да се впускам в конспиративни теории, но със сигурност Русия печели от нестабилността в една от страните на ЕС. Ние бяхме безкрайно плахи по отношение на помощта към Украйна. Имаме и нарастване на популисткия проруски вот. Това безспорно устройва Русия", смята Янакиев.
Според него не е ясно дали ще се намерят достатъчно депутати от "Има такъв народ", които да подкрепят правителството.
"Ако в ИТН действително има хора с чувство за достойнство и за чест би трябвало да напуснат тaзи организация, която не е партия. Депутатитe наистина не познават и не са се срещали с лидера си, което означава че той не е реален партиен лидер", смята той.
Янакиев определя като „много притеснително“ наличието на популистки и проруски партии преди евентуалните предсрочни парламентарни избори. „На стартовата линия вече загряват партията на Стефан Янев. Ще видите как социологическите агенции ще му дават по 8-9%, за да може накрая да влезе с малко над 4%.", изрази мнение гостът.
"България дава сигнал, че е слаб, уязвим член на ЕС и на НАТО. След като има закани, че ще се организират референдуми за членството ни в ЕС и НАТО, това е много лош сигнал. Голямата лъжа е, че България може да бъде независима ако излезе от ЕС и НАТО. Националистите, които я разпространяват, живеят в края на 19 век. Ние живеем в глобален свят, където не може една страна да бъде независима, ако не се провинциализира сама, но в такъв случай тя ще попадне под нечие друго влияние", категоричен е Янакиев.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Симеон Белорешки: Батериите подготвиха България, но идва тестът с АЕЦ „Козлодуй“
Продажбите на дребно в САЩ отчитат най-големия си спад от над година през юли
Европейските борси затвориха седмицата на червена територия
SpaceX придоби стартъпа за изкуствен интелект Cursor за 60 млрд. долара
Бронзовият медал на Саръбоюков му носи международна популярност и по-добри спонсорски договори
Москва за украинските предложения за примирие: Зимата ще ви замразим
Захарова: В центъра на Европа се провежда "нацистка меса", докато Западът мълчи
Лозунги в програмата и объркващи обществото политики от кабинета "Радев", твърдят анализатори
Централна емисия
Централна емисия
Изобилие и късмет връхлитат 4 зодии тази събота, 15 август
Фратрия тресна Берое и се изравни с лидера Етър ВТ
Наш национал отпадна на крачка от финал в Мутенц
Преди битката с Ман Сити: Артета засипа със суперлативи играчите на Арсенал
Влиза ли Безос в Ливърпул? Ето го отговора
Скандал след ЦСКА – Макаби: "Смешен отбор и дърводелци", "червените" отвърнаха: "Убиецът на шампиони"
Кой е Марко Груич: От Ливърпул до Левски и оръжието срещу АЕК
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Високопротеинова пилешка зеленчукова супа
5 важни традиции за Голяма Богородица
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна