Президентът Румен Радев връчи мандата за съставяне на правителство на най-голямата политическа сила в НС- ПП. Прие го кандидатът за премиер Асен Василев.
В президентството освен Асен Василев отидоха и премиерът в оставка Кирил Петков, председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров и бившият председател на НС Никола Минчев.
„България е в политическа, икономическа и социална криза. Българите споделят основателни тревоги за растящите цени и нарастващата неизвестен и нестабилност. Реформите и средствата по Плана за възстановяване чакат своята реализация, а от вчера имаме и външнополитическа криза“, каза Радев.
„При връчването на мандата на сегашното правителство в оставка аз предупредих, че ако не се приемат решителни реформи в съдебната система още при първите 100 дни, то статуквото ще поиска своя реванш“, припомни той.
По думите му българските граждани и институции имат нужда от сигурност и предвидимост, от надеждна защита на обществения интерес, а това означава най- вече отговорност и усилия за съставяне на стабилно правителството.
„Очаквам адекватни решения и отстояване на националния интерес за изграждане на просперираща България“, отсече президентът.
Асен Василев коментира, че за него получаването на мандата е огромна отговорност.
„Всички сме наясно, че в кризите, които България трябва да посрещне, е много важно да имаме кабинет. Изключително важно е също така този кабинет да работи в интерес на гражданите, а не на статуквото и той наистина да отстоява българския интерес и независимостта на страната, както и първият кабинет на ПП“, каза той.
До връчването на този мандат се стигна, след като правителството на Кирил Петков падна при първия си вот на недоверие, внесен от опозицията.
ПП, БСП и ДБ смятат, че трябва да се направи опит за съставяне на ново правителство в рамките на този парламент.
На същото мнение са и от ИТН, но поставят условието в кабинета да не участват нито Кирил Петков, нито Асен Василев.
ГЕРБ, „Възраждане“ и ДПС са за нови избори.
Ако "Продължаваме Промяната" не успее да състави правителство, държавният глава ще връчи мандат на втората по големина парламентарна група – ГЕРБ-СДС, които вече обявиха, че ще го върнат.
На коя партия ще бъде връчен третият мандат, ще реши държавният глава. Ако и тя не състави правителство, следва президентът да разпусне Народното събрание и да насрочи нови избори.

Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Благовещение е - традиции, забрани и кой празнува имен ден
Прогноза за времето: Мъгли сутринта и променливо време през деня
Дневен хороскоп за 25 март за всички зодии: Някои да изчакат, други - да действат
Стайни растения за здраве и позитивна енергия у дома
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Рупанов разкри какво улеснява адаптацията му в Полша + ВИДЕО
България уреди две контроли, вижте съперниците
Ливърпул благодари на Салах, а негов съотборник го обяви за най-великия
Ситуацията със Стеф Къри остава неясна
Спортът по телевизията днес, 25 март
Люис Хамилтън очаква още силни представяния
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога