Бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов е отменил всички досегашни процедури по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), което може да попречи на доизграждането на АМ "Струма" през Кресненското дефиле, предаде БГНЕС.
Сандов е направил това на 1 август, т.е. само ден преди да сдаде властта на служебния министър Росица Карамфилова-Благова. Тя има право да отмени този акт. Алтернативният вариант е актът да влезе в съда, но това ще забави процеса – ще минат години, а този ОВОС ще е изтекъл дотогава, на него буквално му остават няколко месеца. Целта на действието на Сандов в „12 без 5“ е да се изпрати именно в съда, което означава да се сложи кръст на проекта.
Ако няма оценка за ОВОС, това означава на практика, че няма такъв проект. Процедурата по изграждането на участъка „Струма-Кресна“ се връща там където беше преди цели 15 години. Цялата процедура ще трябва да започне наново, да се внесат всички възможни предложения, да се мине през цялата процедура по обществено обсъждане, през оценка на всички възможни алтернативи и т.н.
Това е основната цел на така наречените „зелени“. През всичките тези години те правеха всичко възможно, за да спрат този проект. Със своите действия волно или неволно те подпомагат тези, които искат да изграждат тунел.
От екологична гледна точка строителството на тунел е най-увреждащото околната среда. Не заради неговата последваща експлоатация, а заради строителството. Има много научни доказателства, включително от БАН и други независими експерти, че този проект, който се предлага в момента за финансиране, е най-щадящ за околната среда.
От гледна точка на финансирането най-скъпият проект е с тунел – над 2 млрд, докато другият вариант е около 700-800 млн., т.е. разликата е почти двойна. Тунелът е много скъпо съоръжение и не е сигурно, че може да се изплати.
МОСВ вече не е министерство за опазване на околната среда, а едно от най-силните икономически министерства. То има еднаква или дори по-голяма тежест от енергийното и икономическото министерства. Ако проектът не стартира, България е заплашена също така да загуби стотици милиони евро европейското финансиране.
Участъкът "Струма-Кресна" е с десетки жертви и хиляди ранени. Той чака своето решение от години. Строителството му се наблюдава внимателно както от ЕК така и от Бернската конвенция (За опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания), тъй като попада в две зони по НАТУРА 2000. Едно от изискванията на тези институции е да се разработят специфични цели, които да гарантират защитата на природата по време на строителните дейности и след това при експлоатацията на магистралата. С подкрепата, включително и финансова, на ЕК са разработени необходимите специфични природозащитни цели, които са представени и одобрени от МОСВ.
То не публикува тези цели за обществен достъп, все едно, че не съществуват. Бившият министър Сандов твърди, че специфични цели за защитената зона липсват. Това определено не отговаря на истината. Тук не става дума за защита на природата, а за чиста проба лобистки интереси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Великобритания забрани политическите дарения в криптовалута
Henkel придобива бранда за коса Olaplex в сделка за 1,4 млрд. долара
Зукърбърг, Елисън и Хуанг влизат в новия технологичен съвет на Тръмп
Samsung Galaxy S26 Ultra – премиум смартфон, носещ повече сигурност и AI възможности
BASF открива завод в Китай за 11,6 млрд. долара на фона на пазарната нестабилност
М. Маринов: Активно участие в динамичен подфонд гарантира по-висока втора пенсия
20 евро помощ за горивата: Как се кандидатства и кой може да я получи
Fibank подкрепя кампанията "Сканирай лапата" в защита на животните
Камерите за средна скорост превъзпитаха шофьорите: Идва ли краят на джигитите на пътя?
ПСС: Турист почина в района на хижа "Грънчар"
По-скъп Великден: Агнетата ни намаляват, внасяме от Гърция и Румъния
Хари Магуайър удари рамо на уволнения Рубен Аморим
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
Босът на ЦСКА 1948 чака награда от... ФИФА и УЕФА
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Бразилия срещу Франция ще е повече от контрола
Пробутват снайпериста Афимико Пулулу на ЦСКА
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
От утре: Варна е младежка фолклорна столица на България
Акциите срещу купения вот в страната продължават
Спартак II (Варна) приема Доростол Силистра
Без паника! Изтребители летят тренировъчно в североизточната част на страната
Хороскоп за 27 март 2026
Виц на деня - 26 март
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)