На дневен ред стоят всички възможни източници за доставки на газ, включително и "Газпром", но това е последният вариант. Това заяви пред БНТ енергийният министър Росен Христов.
"Още не сме започнали да търсим контакт с тях, защото гледаме да изчерпаме всички възможни варианти. Пова е последен вариант, но не сме ги извървили от листа с опции", каза той.
Христов коментира протестите срещу подновяване на преговорите с "Газпром" и заяви, че няма да се подпише под декларацията, която недоволните искат.
"България е демократична страна и всеки има право да изказва мнение и да протестира, което е много хубаво. Лошото е когато тези теми се използват за политически цели - колкото хора протестират на площада, десетки пъти повече ме питат как ще си отопляват жилищата училищата, болниците, страната. Лесно е, когато човек получава заплата на ниво София, да каже, че не му е проблем да плати по-скъп газ, по-скъп хляб. Когато заплатата в страната е няколкостотин лева и по-голямата част отива за плащане на битови сметки, не е толкова лесно човек да каже "не ме интересува цената", каза той.
Христов заяви, че кабинетът на Кирил Петков "не е спирал да си говори с "Газпром" и коментира, че има преписка, според която са "водени преговори, отправяни са писма и е платена колосална сума за адвокатски консултации, които да поддържа тези преговори".
"Обсъждани са условията на плащания, условията на доставка. Те пътуваха до Брюксел, обсъждаха общата политика на ЕС по повод "Газпром" - могат ли да се открият сметки в рубли или не, каква е общата политика. Преговорите са спрени на една точка, където "Газпром" не се съгласяват на някакви искания и от наша страна не е имало алтернативно предложение“, посочи той.
Министърът отново каза, че Европа не е спряла да купува газ от "Газпром", а България продължава да купуваме руски газ чрез посредници.
По думите му имаме газ до септември, има и откъде да намерим до края на годината.
Проблемът не е толкова в количествата, колкото в цената. Ако ние обявим, че плащаме 5 пъти по-висока цена, ще имаме газ колкото си искаме, оферти има много . Проблемът е в доставката. Повечето оферти са за LNG, за които няма слотове. Има слотове на мастни компании, но цената им е такава, че не ни устройва, каза Христов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна има около шест месеца, за да отнеме инициативата на Русия на бойното поле
Индексите в САЩ затвориха с малки повишения в сряда заради несигурността около Иран
На какво се дължи високата доходност на ДЦК?
Норвегия се включва във френската инициатива за ядрено възпиране
Фондовете за богатство в Абу Даби набират милиарди от продажби на акции
Ще получат ли лекарските асистенти в спешната помощ първа категория труд
Хороскоп за 28 май 2026: Интересни новини за Близнаците и нови възможности за Рибите
Рецепта за розова лимонада
5 знака, че тялото ни е под хроничен стрес
ГДБОП удари наркоканал в столичния квартал "Дружба", арестува 7 души
Положението е нетърпимо: Масово се паркира в зелените площи в София
Късна емисия
Септември София – Янтра Габрово
Спортът по телевизията днес, 28 май
Мачовете по телевизията днес, 28 май
2 от 2 за англичаните в Европа: Кристъл Палас взе ЛК
ЦСКА се разделя с цел на Левски
Първо в Gol.bg: Шампионът Левски се разделя с голямата си звезда, намери му и заместник!
Силни поверия за Черешова задушница
Задължителни ястия за Черешова или Спасовска задушница
Таро карта за 28 май, четвъртък
Дневен хороскоп за 28 май, четвъртък
Лесен кекс за Черешова задушница (рецепта)
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
Хибридите остават най-търсените коли в Европа
"Възраждане": Потулват дело срещу двама украински терористи, обикаляли трасето на газопровод у нас
Варна посреща 1 юни с богата програма и Ден без автомобили
Събират занаятите и професиите, практикувани във Варна през последното столетие, в изложба
Варна посрещна Павлин Надворни (СНИМКИ)
Слагат фотоволтаици по социални сгради във Варна
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut
Ще има ли геомагнитни бури до края на май: Прогноза за космическото време
НАСА планира изграждането на лунна база с размерите на град