Служебният министър на икономиката Никола Стоянов не очаква оттук нататък голямо повишение на инфлацията.
Около 19 процента е инфлацията на годишна база по последни данни, по-важното е, че според мен това ще бъде, ако не пикът, но не очаквам голямо повишение оттук нататък, коментира Стоянов в предаването "На фокус" по Нова тв.
Ако има по-висока инфлация, вдигането ще е в рамките на процент, процент и нещо, смята той. Министърът каза, че силно се надява в България, със стъпките, които в момента се предприемат, че цените на енергоносителите повече няма да се покачват. Оттук нататък очаквам спад на горива, очаквам и спад на цените на газа постепенно, допълни той.
Ток ще има за всички, а се надявам се и газ, и то на поносими цени, коментира още Стоянов. Сигурност ми дава това, че говорим с всички и има опции, включително и това, че интерконекторът е готов и ще бъде отворен на 1 октомври, и ще можем в пълен обем да потребяваме азербайджанския газ, отбеляза той.
Стоянов каза, че безусловно подкрепя икономическите санкции срещу Русия. На въпрос колко е зависима нашата икономика от Русия, той отговори, че нашата икономика е най-зависима от ЕС - 60-70 процента от износа ни отива натам. Министърът беше категоричен, че в момента не купуваме руски газ от "Газпром" по никакъв начин.
Той коментира и разпространеното вчера от ДКК съобщение, че бившият изпълнителен директор на ВМЗ Иван Иванов е живял в къща в Хисаря за 4500 лева на месец за сметка на държавния завод. Стоянов обясни, че наемът за апартамент в Карлово, който е и по-близо до завода, е 250 лева на месец. Според него проблемът в момента е, че е трудно да работи ВМЗ. Три месеца тези хора не поръчаха материали и цялата конкуренция изкупи материалите, а сега е много трудно да се набавят, обясни той. Според него щетите за предприятието от това, че не са купувани материали, са за десетки милиони левове.

„Супер Марио Галактика: Филмът“ дебютира с грандиозен успех в боксофиса
Русия разработи свои зенитни дронове, ефективни денем и при тихо време
Големи сделки тласкат към рекордна серия M&A пазара в Япония
Едно от последните убежища на фондовия пазар вече е в риск
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Сладки великденски хлебчета с канела и стафиди
Цените на петрола отново растат заради конфликта в Близкия изток
Късмет и успех за шест зодии от китайския хороскоп на 7 април
Михаил Белчев почина на 79 години
Цистерна с бензин избухна в пламъци в Тексас (+ВИДЕО)
Огромни главоболия за ЦСКА преди Вечното дерби с Левски
Черно море триумфира с титлата на Държавното по плуване
Взима ли го гранд? Шеф дойде на крака заради звезда на ЦСКА
Тежък удар за ЦСКА
Пече ли се сделка? Гранд с ключов ход за покупката на звезда на Левски
Пегула пак триумфира с титлата в Чарлстън
Марс преминава в Овен на 9 април – ставаме по-активни, но и спорещи
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Великденски яйца декорирани с ядливи цветя
Поверия за Страстната седмица
Знаци, че сте дехидратирани, дори да не сте жадни
Нумерологична прогноза за 6 април
Мачовете по ТВ днес (6 април)
Без ток във Варна на 6 април 2026
Времето във Варна на 6 април 2026
Започва Страстната седмица
Тъжна вест! Почина Михаил Белчев
Тръмп с пореден ултиматум към Иран: До вторник вечер да отвори Ормузкия проток
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация