Има ли опасност от дългова спирала. "За последните 13 г. бюджетът на държавата е бил на дефицит в 10 от годините и сме на второ място по най-нисък дълг в цяла Европа като процент от ББП и държавата не е фалирала". Това заяви пред Нова тв депутатът от "Продължаваме промяната" Искрен Арабаджиев. По думите му Италия и Гърция били най-задлъжнели.
Според него експертното правителство не е най-доброто. Някой трябва да нови отговорността. И трябва да се знаят силите, които застават зад него. Все още не сме затворили вратата с БСП, посочи той.
По думите му политическата формация не е взела решение дали е възможно да подкрепи кабинет с мандат, различен от нейния.
"Когато дойдем до този вариант ще се съберем и ще кажем какво е нашето решение. Смятам, че все още не ни е затворена вратата за общ път с БСП. Показахме, че можем да работим с други партии в предходния парламент. Когато дойде мандата при нас, ако ГЕРБ не са успели да съставят правителство, ще свикаме партиите, с които можем да реализираме 16-те политики, които представихме".
Арабаджиев коментира и параметрите на бюджета за следващата година. "Парите за социалната програма са включени и те не са финансирани от дълг. Увеличената инфлация, увеличените приходи и постъпления в бюджета, икономическият ръст позволява изплащането им", подчерта депутатът и допълни, че страната има нужда от големи инвестиции.
По думите му на макро ниво икономиката е добре. "Това, което държавата може да направи, е да влияе на минималната работна заплата. Предложението на ПП е тя да достигне 850 лв.".
За последните години средната работна заплата расте с 14% "Виждаме, че доходите растат, износът се увеличава", смята той и допълни, че индиректно увеличението на минималната заплата оказва натиск и върху средната.
Според него към момента отстъпката от 25 стотинки за литър гориво работи добре. "Тя трябва да остане, но трябва да се види дали има ресурс във финансовото министерство", подчерта той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Европейските фондови пазари прекъснаха най-дългата серия със загуби след септември 2023 г.
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Мощен старт! Арсенал започна защитата на титлата си с бой над новак
Драма на „Тича“! Черно море грабна първа победа за сезона
Саръбоюков остана осми на Диамантената лига в Лозана
Ландо Норис вярва в защитата на титлата си
Интер взе национал на Англия за 30 млн. евро
Роналдо заби първи гол след сватбата с Джорджина
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва