Каня утре на консултации първата по численост парламентарна група. Но отсега искам да заявя, че няма да бързам с консултациите и раздаването на мандатите. Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев.
То обясни, че няма да бърза с мандатите, защото парламентът има да свърши много работа.
"Очаквам партиите да поемат своята отговорност и да не се допуска грешката на последния парламент, когато въпросът за властта, който въобще не е маловажен, но някак си обсеби цялата дейност на Народното събрание. Помните, че един месец не успяха да съставят съответните парламентарни комисии, парламентът потъна в скандали, което обезсили неговата дейност и законотворчество. Особено важно е да се направи всичко възможно и да се създаде необходимата среда в парламента, за да разгледа законът за държавния бюджет и множеството закони, които чакат да бъдат приети и са важни за постигане на икономическа и социална стабилност", допълни президентът.
Той отказа да сподели дали е оптимист за съставянето на кабинет и заяви, че ще отговори на този въпрос след първите консултации и връчването на мандата.
"Това зависи изцяло от това около какви приоритети ще се обединят партиите за взаимодействие вътре в парламента и парламентарните комисии, така че да може да работи кабинет на малцинството. Знаете, че в България това е изключително трудно", заяви Радев относто идеята ГЕРБ да създаде правителство на малцинството.
По думите му машинното гласуване е изиграло огромна роля за премахването на невалидния вот, купения вод и сгрешените протоколи.
"Ако народните представители предлагат по-ефективно решение, нека да го видим", посочи президентът.
Във връзка с искането за предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна, държавният глава отново повтори тезата си: "Всички тези решения и предложения увеличават риска от въвличане на България във войната. Вярвате ли, че хората, които предлагат подобни решния изобщо някога ще хванат оръжие и ще рискуват живота си за България", обърна се Радев към медиите.
По думите му отнемането на въоръжение ще задължочи дефицита от способностите на българската армия и това увеличава рисковете за нашата сигурност. Първостепенна задача на НС е най-сетне да попълни комплекта на армията и най-сетне да се заеме с нейната модернизация. НС да изпълни тези ангажименти, заяви президентът.
Самото споменаване на "заместващ" или "допълващ" капацитет на нашата армия означава, че ние ги нямаме. Трябва да се мотивират и хората в армията, допълни Радев.
Според него няколко са важните приоритети около бюджета за догодина: Да няма увеличаване на бюджетния дефицит, да не се допусне разглеждането на бюджета да е тържище за предизборно наддаване и да не се допусне намалаяване на социални плащания.
Българската парламентарна политическа система върви към криза. Начинът да се излезе е да се върне доверието към парламентаризма, заяви още Румен Радев.
Президентът Румен Радев участва днес в конференция "30 години от присъединяването на България към Европейската конвенция за правата на човека". Форумът се провежда под патронажа на държавния глава.
Преди началото на конференцията президентът говори пред журналисти.
На конференцията ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. По покана на президента Румен Радев за участие във форума в София пристига генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич.
Конференцията се организира по повод 30 години от членството на Република България в Съвета на Европа и от ратифицирането на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи и поставя акцент върху ангажираността на българските институциите за защита на правата на човека и предизвикателствата пред България като страна по конвенцията.
Още вижте в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Седемгодишните облигации на "Старком Холдинг" ще се търгуват на EuroBridge от 17 август
Тръмп защити балната си зала, представяйки я за част от военен комплекс
Успение Богородично на 15 август – традиции, обичаи и забрани на празника
Пътуване с автомобил в ЕС: Най-важното за шофьорските книжки и застраховките
Бременност - най-важните прегледи през 9-те месеца
Рецепта за сьомга със зеленчуци на фурна
9 начина на готвене – от най-здравословния до най-нездравословния
Защо роботизираните заводи все още имат нужда от човешкия фактор?
Спортът по телевизията днес, 15 август
Мачовете по телевизията днес, 15 август
Илиан Илиев: Преди години трудно допускахме голове, а сега е обратното
Страхотно! Стилияна Николова донесе първи медал за България и квота за Лос Анджелис 2028
ЦСКА 1948 обърна Черно море и излезе на върха
Роналдо и Джорджина подписали предбрачно споразумение
Скариди със зеленчуци на тиган
Нумерологична прогноза за 15 август
Днес е Голяма Богородица
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика