Министерски съвет ще разгледа днес предложението на правосъдното министерство за промени в антикорупционното законодателство. Те предвиждат създаването на специална агенция, която да разследва високите етажи на властта, заяви пред БНТ министърът на правосъдието Крум Зарков.
Идеята е агенцията да поеме част от работата на КПКОНПИ, а самата Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество да остане като орган, но с по-малко функции.
Предложението предвижда ръководството на новата агенция да е с мандат от 5 години и да се състои от петима души, които да я председателстват на ротационен принцип за по една година.
"Идеята е, че ако вие сте председател и си затворите очите по някои преписки, ще знаете, че следващата година ще дойде друг и ще ги погледне", каза Зарков.
Двама от членовете на ръководството ще се излъчват от Народното събрание, един от президента и по един от ВКС и ВАС. Решенията ще се взимат с обикновено, а не с пълно мнозинство, за да не може член от ръководството да блокира разследвания, допълни Зарков.
Агенцията, която ще проверява най-висшестоящите фигури у нас, ще предава резултатите от разследванията си на прокуратурата. Ако прокуратурата откаже да образува производство, агенцията ще има право да обжалва пред съда.
Законовите промени, внесени от предишния правосъден министър Надежда Иванова, касаещи възможността за разследване на главния прокурор, вече са получили становище от Венецианската комисия.
"Идеята е посрещната по-скоро добре, но Венецианската комисия казва, че предложеното не е достатъчно, тъй като проблемът със статута и измеренията на главния прокурор у нас не касае само възможността за наказателни преследвания", допълни Зарков.
Предстои Министерство на правосъдието да внесе корекции в законопроектите и те да бъдат предложени за обществено обсъждане.
Останалите законопроекти на Министерство на правосъдието, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, ще бъдат разгледани от МС тази и другата седмица, за да може да бъдат внесени в Народното събрание.
Крум Зарков, който е и член на Националния съвет на БСП, коментира предложението на "БСП за България" за промени в Изборния кодекс, което предвижда връщането на хартиената бюлетина.
"Страхувам се, че може да се създаде хартиено мнозинство и това изобщо не ме радва. От 44-ото Народно събрание съм последователен привърженик на машинното гласуване, както беше и БСП, която после обърна становището си. Няма панацея – и на хартиеното гласуване, и на машинния вот може да се гледа с лошо око, но смесването на двете е най-лошото. То прави така, че всички позитиви на двата вида гласуване да изчезват за сметка на негативите от тях", каза Зарков.
Той допълни, че в миналото е защитавал машинното гласуване с помощта на повечето депутати, които в момента са част от ПГ на "БСП за България".
Зарков определи като "заядливи подмятания без основание" критиките на депутатите социалисти за намеса на президента Румен Радев и служебното правителство във вътрешните работи на БСП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Петролът поевтинява, докато САЩ засилват опитите за прекратяване на войната в Иран*
Иран отрече твърденията на Тръмп за преговори, САЩ изпращат подкрепления в Близкия изток
Deutsche Bank: Войната в Иран може да създаде петроюана
Русия може да е тествала нови дронове в рекордна атака за денонощието по Украйна
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
Кога ще се произнесе КС за България в Съвета за мир на Тръмп
Руски дрон удари комина на електроцентрала в Естония
Благовещение е - задължителни ястия за трапезата на празника
Иран към САЩ: Няма да има сделка – нито сега, нито някога
Младеж е загиналият в катастрофата между ТИР и кола край Садово
Тухел с план как Англия да действа на Мондиал 2026
Интер вади 50 млн. евро за френски национал
На „Колежа“ решиха! Ботев Пд „пенсионира“ Неделев
Веласкес с любопитен ход в Левски
Левски няма да изгони нов при едно голямо условие
Всички резултати и класирания в НХЛ
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Рекорден брой участници посреща Варна за Националния детски фолклорен конкурс
Без вода остава един район във Варна днес
Горивата у нас продължават да поскъпват, има спад на потреблението
260 евро ще получи член на СИК в секция извън България, 335 - за председател
Черно море не се затрудни срещу Левски и излезе начело в НБЛ
Дебатите преди изборите започнаха: Какво казаха партиите за доходите на българите?
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция