"За тези 30 години, в които работя като следовател и като прокурор, почти никога не е чуван гласът на следователите и на научната общност. Разбирането за разделение на властите, освен взаимен контрол между тях, следва да има и взаимодействие. Доста дълъг период от време не се решават реалните проблеми в законодателен план, които биха довели до решаване на проблемите, решаваме последствията. Няма да допусна, докато съм главен прокурор, политическата намеса в съдебната власт, историята показва, че това води до репресии".
Това заяви главният прокурор Иван Гешев по време на среща с представители на ПГ на "БСП за България" в зала "Запад" на Народното събрание, предаде БГНЕС.От своя страна лидерът на левицата Корнелия Нинова заяви, че разговорите между НС и институциите – изпълнителна, съдебна, са необходимост. По отношение на търсения от главния прокурор диалог между институциите, тя е категорична, че той не може да се оплаче от липса на такъв в парламента, като даде за пример приетите изслушванията на всеки три месеца на главния прокурор в НС.
По думите ѝ сигурно има и недобри закони, но уточни, че Наказателният кодекс (НК) е от 1968 г., като оттогава досега е променян 121 пъти, като в повечето случаи по препоръки на представители на прокуратурата. Наказателно-процесуалният кодекс е от 2005 г., но е претърпял през годините 58 изменения.
Тя припомни, че в края на 47-ото НС, три дни преди разпускането му, беше приет Закон за продажбата на райски газ на непълнолетни деца.
"В момента всички нощни клубове и дискотеки продължават да продават и тровят децата. Добър закон, бързо приет, резултат – никакъв. Важно е законът да е добър, но много по-важен е контролът", категорична бе Нинова. Като призова да се спре с политическите лозунги, Нинова поиска професионални съвети, свързани с противодействие на битовата престъпност и Закона за движение по пътищата заради пияните и дрогираните шофьори.
От своя страна Иван Гешев посочи, че още преди 2 години от прокуратурата са искали изменения на НК и НПК. По думите му измененията, които НК и НПК са претърпели, „са едни оперативни промени на парче, с цел да се потуши репутационно един проблем, които не водят до реални резултати“.
Главният прокурор настоя за всеобхватна реформа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Исландия е на ръба да каже "да" за членство в ЕС
Истинското предизвикателство пред Панамския канал е водата, а не геополитиката
Трето денонощие Киев е парализиран от дронове и ракети, Русия не се страхува за имиджа си
Космосът може да е следващата голяма възможност за застрахователите – ако могат да оценят риска
Нискокачественото AI съдържание води до когнитивен упадък и склонност към насилие сред децата
Изтъняващите оръжейните запаси на САЩ засилват съмненията дали могат да сдържат Китай и Русия
На работа след отпуск: Психолог каза как да се справим с тежките първи дни
В "България сутрин" на 31 август от 9:30 часа: Защо президентските избори тази година са най-скъпите от проведените досега?
Цените тръгнаха надолу: Вижте кои храни поевтиняха най-много
Рецепта за мариновани патладжани с чесън и магданоз
Жалко! Наш национал изпусна титла в Кингстън
Съперник на Левски в ЛЕ гази
Феноменален Меси избухна с 4 гола при разгром на Интер + ВИДЕО
Локо Пд чака таран и урежда бразилец
На новия „Колеж“: Левски падна само веднъж от Ботев Пд с любопитен треньор
„Червен“ кошмар! ЦСКА в ужасяваща серия срещу Черно море
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Седмичен списък за свеж рестарт за заети жени
Нумерологична прогноза за 30 август
Пастет от сардини – вкусен и лесен за приготвяне
Купа с телешко и ориз от карфиол
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Спасиха бедстващ орел в центъра на Варна
Проф. Слънчева: Отказът от имунизация на децата е безотговорен
Журналист откри изоставен БТР във Варна ВИДЕО
Директорът на ЦРУ е предложил среща между Тръмп, Путин и Зеленски, съобщи Axios
Възрастна жена пострада при инцидент с автобус във Варна