"Съвременни будители не виждам, въпреки че много уважавам можещите и знаещите хора, поне в моето ежедневие съм заобиколена от такива. Много е трудно да оцелееш в НС, ако можеш и знаеш. Не се вписваш в обстановката. Евроатлантическото мнозинство стана клише, още когато гласуваха решението за РСМ. Сега ще бъде много трудно да се сформира т.нар. евроатлантическо общество", каза международният секретар на "Републиканци за България" Джема Грозданова от "Републиканци за България" в студиото на "Денят ON AIR".
Според нея е хубаво да има кабинет, но не на малцинството, а мнозинство от 121 гласа, за да може да се работи нормално.
"ГЕРБ имаха правителство на малцинството, но бяхме 117 народни представители. И пак беше трудно. Не можеш сутрин да закъснееш, да си на интервю, или да отидеш в командировка, в която да свършиш нещо. Ти трябва да си в залата непрекъснато и трябва да имаш подкрепата. Когато пък БСП имаха 85 народни представители, никога не направиха така, че всички да бъдат в зала, което ми говори, че сегашната им теза, че те са се борили със статуквото преди, не е толкова вярна", допълни Грозданова в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ всички партии, които са управлявали предишните години, са статукво.
"Важно е да разграничим това, че вече партиите не се делят толкова на "ляво" и "дясно", колкото бяхме свикнали преди, а повече на промяна и минало. И пример за това са "Продължаваме промяната". Те са евроатлантическа партия, която подкрепя тази линия, но всъщност за мен те не са десни, дори не са и център", подчерта политическият представител на "Републиканци за България".
Грозданова смята, че те формално не са подкрепили нито една партия.
"Говорихме с нашите поддръжници и избиратели да подкрепят по-скоро дясната и евроатлантическата линия, за да можем да продължим в посоката, в която сме започнали. Получава се противоречие, което не мисля, че оттук нататък може да изглади. За мен изходът от ситуацията е нов дясно-центристки субект, който не знам откъде ще се появи", обясни тя.
И посочи, че ни очаква правителство с много кратък живот.
"През бюджета се прави политиката. Донякъде решението на служебния кабинет е правилно - да не налага бюджет, защото той показва политика. Има риск, защото и държавата не стои добре в международен план. Това също повишава дефицита", добави Джема Грозданова.
"Не може всичко в политиката да бъде на база лични отношения, трябва всеки да може да говори с другия, без преди това да е имал противоречия, за да се стига до съд, няма как да говориш с някого и да постигаш резултати, ако ти имаш лични проблеми с него", поясни тя.
Самата Грозданова предпочита да има редовно правителство: "Г-н Борисов ще направи всичко възможно да покаже, че иска да има правителство. От политическа гледна точка е длъжен да го направи, но ще му бъде трудно да поеме отговорността за правителство на малцинството. Парламентарната математика не излиза, ако не се броят "Възраждане" и "Български възход". В момента страдаме от липса на интелигентно лидерство."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Червената вълна застига Wall Street и през новата търговска сесия*
Най-голямата имотна компания в Германия се върна към печалба за първи път от три години
Пентагонът ще иска още 200 млрд. долара за войната с Иран
Декарбонизацията без евтини технологии остава голямото предизвикателство
С ескалацията на конфликта страни от Персийския залив спешно търсят българска спецпродукция
Цените на торовете създават риск за реколтата
Бурята "Тереза" удари Канарските острови с проливни дъждове и силен вятър
МВР ускорява издаването на документи и удостоверения заради изборите
Спипаха над 30 пияни и 6-ма дрогирани шофьори за ден
Съдът отхвърли искането за експертиза на запис с Кьовеши пред ЕП по делото срещу Петков
Мачкаш с Левски и ставаш национал на Камерун!
Бетвам е онлайн с много нови предложения за Първа лига
"Синя фиеста" към титлата! Левски поднови стара традиция
Петте пробойни в ЦСКА
Историческо! Клубовете от Висшата лига с единодушно решение!
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
7 храни с повече протеин от яйцата
53-годишна варненка влиза в затвора за държане на цигари без бандерол
Изграждат квантово-комуникационно трасе между България и Румъния
Френската гимназия във Варна празнува рожден ден
Депутатите приеха единния електронен билет за различни видове транспорт
Над 4700 са кандидатите за власт на вота за 19 април
Над 35 000 заявления за гласуване в чужбина са подадени до момента
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място