Безпрецедентно дългият период на консултации, който осигури президентът Румен Радев, за да даде време на партиите да преговарят за съставяне на правителство, не повишава шансовете за формиране на стабилно мнозинство.
Около това мнение се обединиха в БНТ социологът Боряна Димитрова и социалният антрополог Харалан Александров.
Според Боряна Димитрова при предсрочни избори не е ясно кой ще вземе надмощие като за момента данните показват сходни на сегашните резултати, което значи, че ако има предсрочни избори през март, ще има и през септември.
"Имаше възможност периодът на консултациите да се уплътни.
Да се внесат законопроекти в Народното събрание и да се види на база на тях къде могат да се формират мнозинства. Другата страна обаче е Изборният кодекс. Прави впечатление, че нямаше настояване, включително от страна на ДБ и ПП, за активно внасяне и обсъждане на законопроекти, които да търсят точки на съгласие - създаде се впечатлението че се хвърлят основни усилия в законопроекти, които чертаят разделителни линии, а когато се чертаят разделителни линии, се отива на нови избори", коментира тя.Според нея и сегашните политически "съюзници" ще се предефинират във времето, а двете "коалиции" - за и против хартиената бюлетина, генерират устойчиво недоверие в обществото към политиците и изборните правила, което представлява опасност за демокрацията.
Според Харалан Александров дебатът за начина на гласуване е "голям погром" е от гледна точка на доверието на избирателите като дългосрочната щета от него ще е изключително трудното прокарване на електронното управление.
"Има драматично препозициониране и човек започва да се пита дали затова не е дадено такова време - системните партии печелят за сметка на крепката коалиция на популистките партии, които се нарекоха "партии на промяната". И след всяка провалена революция започва реставрация. Опитът да отнемат правото на хората да гласуват както си искат. Това вече се отразява на бита. Единственият въпрос е при реставрацията дали ще се върнем на предишната си позиция, или ще се върнем много по-назад. Моето притеснение е, че ще се върнем много по-назад", каза той.

Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Времето в четвъртък: Облаци, дъжд и температури до 10 градуса
Хороскоп за зодиите за 19 март: Овните да почиват повече, Стрелците да рискуват
"Ноктите с аерограф" - хит в маникюра за 2026 г.
Освен скъпото гориво: Още един удар по шофьорите на дизелови коли
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Спортът по телевизията днес, 19 март
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?