Какво е състоянието и бъдещето пред българската икономика?
"Това е хаос, който аз не съм виждал 33 години. Безпрецедентен хаос, който вече заради самите депутати, които в момента дебатират, страната ще бъде изправена през много тежка 2023 година. Очертават се безподобни неща, свързани с популизъм, незнание, но догодина ние ще имаме най-големия дефицит в последните години. Има реална опасност да влезем в дългова спирала", каза лидерът на "Българска Социалдемокрация - Евролевица" проф. Александър Томов в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му служебният бюджет е направил груба грешка с невнасянето на бюджета.
"Те казаха, че ако внесат бюджет, ще започне наддаването, точно обратното - щеше да има систематизация на дебата, права, информация колко е дефицитът. Винаги е имало параметри, които са се заявявали пред нацията, имаме прозрачност. Сега никой не знае какво става. Проблемът е какви ще бъдат капиталните вложения догодина, какъв ще бъде растежът, каква ще бъде инфлацията", допълни проф. Томов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той се опасява, че може да се стигне и до ситуацията, в която да ни откажат дълг, или да се стигне до много голямо оскъпяване.
"Това означава, че ние обричаме децата си на драма. На това, че те ще трябва да плащат и че може да влезем в дефицит, който ние няма да може да плащаме. При много висок дефицит и очертаваща се инфлация от 7-8% - ние няма да бъдем приети в еврозоната. Това означава ново откъсване и ново противоречие. Ние на 1 януари 2024 г. еврозона няма да видим, защото от 2 по общо 4 показателя ние не отговаряме", коментира още експертът.
И поясни, че Конституцията не прави разлика в задълженията на служебния и редовния кабинет.
"Служебният кабинет ще носи отговорност за това нещо, каквото и да се случи, защото бяха длъжни да внесат бюджет. Последствията ще бъдат усетени по-късно, когато се види, че по основни направления няма да стигат парите. Това може да се случи с училища и болници", добави проф. Алексанър Томов.
Вижте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Моника Илиева: Трябва да минат поне 10 години за пълното навлизане на автономния транспорт
Секторът на услугите във Великобритания се свива с най-бързия темп от януари 2023 г.
Пълните хибриди: Най-големите им предимства са в града
Алън Грийнспан - символ на „великата умереност“ и независимия Фед
Свиването на частния сектор в еврозоната се забавя през юни
Европа вижда 6 млрд. причини за въвеждането на нова такса за онлайн купувачите
Осмокласнички от Враца върнаха портмоне с 1000 евро на болна жена
Олег Невзоров остава на свобода, разпитван е като свидетел
КЗК отмени поръчката за проектиране на Националната детска болница
Реал продава френски национал на Ман Юнайтед?
Португалец подсили Спартак Варна
Жената на Меси му се обясни в любов след строшения рекорд
Реал му показа вратата, но Арбелоа ще води отбор от Висшата лига
Владо Манчев ще връща Берое в елита
Атлетико дава Барса на съд: Измамници! Няма да ви простим!
Задължителни ястия за Еньовден
Ретрограден Меркурий в Рак на 29 юни: Късмет няма да ни липсва
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Съдът призна за виновни бивш шеф на „Градски транспорт-Варна" и шеф на надзорна фирма за опит за измама
Йордан Цонев се оттегля от политиката
3-годишно дете почина след задавяне в Пловдив
Оставиха в ареста двама от бандата на Калашниците
Какво ще бъде времето в сряда?
Институции и концесионери обсъждат чистотата на плажовете във Варна
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята