Кандидатът на ПП за премиер Николай Денков прие папката за мандата за съставяне на правителство от президента Румен Радев и призна, че го прави с ясното съзнание, че задачата е изключително трудна, а според моного хора дори е невъзможна.
"Въпреки това сме убедени, че трябва да направим нужното, за да има правителство. Натрупани са много проблеми, забавени са реформи и имаме нужда от правителство, което да обединява и да решава проблемите на хората и заради това подходът ни на подготовка за мандата е по-различен", каза той.
Денков обясни, че са дефинирани 4 национални цели, за които от ПП смятат, че обединяват политиците и хората.
„И ако направим списък от дейности, ще се приближим към изпълнението на тези цели. В обсъждането на целите и дейностите се включиха ДБ, БСП и „Български възход“. Надявам се и останалите политически сили ще се включат в този процес. Подготвена е декларация, която ще бъде внесена като проекторешение в НС и с идеята, че НС трябва да подкрепи националните цели“, посочи той.
"Ако декларацията получи подкрепа, ще върнем мандата със списък с министри, ако не получи одобрение от мнозинството в парламента, това означава, че в НС няма подкрепа за изпълнението на тези цели и ще върнем мандата неизпълнен", призна Денков.
"Надявам се, че ще се обединим и ще върнем вярата на хората, че политиците работят за тях", каза той.
"Получавате този мандат в първия работен ден на новата година, когато традиционно си пожелаваме здраве, мир и благоденствие, когато гледаме с надежда и очакване за повече разум, диалог и разбирателство за единение, за просперитет", обърна се към Денков президентът Румен Радев.
Той посочи, че се надява ПП да използват времето през предстоящите седем дни, за да потърсят подкрепа за кабинета, който биха предложили и да върнат изпълнен мандата след седмица.
Ако след седмица от ПП върнат неизпълнен мандата за съставяне на правителство, рулетката ще се завърти за последен път. Президентът ще връчи третия мандат на избрана от него парламентарна група.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Скандално: Заведение не пуска клиенти в тоалетната, праща ги да ползват в съседен магазин
Четири китайски зодии оставят трудностите в миналото на 6 април
От HelpBook: Множество обяви за търговия с животни, нужен е контрол
"Лудогорец" победи ЦСКА 1948 с 3:0 и съкрати дистанцията до върха
"Селта" подчини "Валенсия" с обрат в голово шоу
Драма с дузпи прати Лийдс в топ 4 на ФА Къп след 39 години
Интер, Милан и Ювентус играят в Астралия през август
Джао Синтон разби и Тръмп, за да грабне още една титла
Интер се отпуши! Писа петица на Рома и дръпна с 9 точки
От ЦСКА 1948: Мачкахме Лудогорец, но дузпата...
Хьогмо: Лудогорец игра солидно
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация