Достъпът до пристанището в Александруполис означава достъп на страната ни до световния петролен пазар. Това каза пред NOVA министърът на енергетиката Росен Христов.
„За момента Черно море е затворено море. Само Босфорът е връзка със Световния океан и можем де факто да доставяме нефт само от източници, които са в района на Черно море, което основно е Русия. С достъп до пристанището в Александруполис ще получим достъп до световния петролен пазар”, подчерта министърът.
Той обясни защо се възстановява петролопроводът Бургас-Александруполис: „Това е нашата системна стратегия, която прилагаме за диверсификация на енергийните източници. Приложихме това нещо в доставките на газ, приложихме го и в сферата на ядреното гориво, прилагаме същото и при доставките на петрол. Идеята е да имаме достъп до световен пазар”. По думите му проектът няма да обслужва руски интереси, тъй като петролопроводът, свързвайки рафинерията с пристанището в Александруполис, ще позволи разтоварването на танкери от избрани от страната ни източници от световния пазар, допълни Христов.
Бюджет за проекта все още не е изготвен, но след подписването на меморандума в Гърция е създадена работна група, която да се заеме с тази задача, каза още ресорният министър. Очакванията обаче били проектът да е икономически рентабилен за България. „Въпросът не е в цената. Въпросът за нас е стратегически - искаме ли да имаме независими доставки на петрол”, подчерта Росен Христов. По груби сметки този проект ще струва на страната ни няколкостотин милиона евро.
Министърът заяви, че в началото на 2024 г. трябва да е абсолютно ясно дали проектът ще стартира. Изграждането обаче няма да завърши до края на следващата година. „Има варианти за временно решение по море да доставяме за някакъв сравнително кратък период неруски петрол, докато петролопроводът бъде изграден”, обясни Христов.
Той коментира и корупцията в сферата на енергетиката, която стана повод и за втория списък със санкционирани българи по закона „Магнитски”. Обяснението е, че в ресора се борави с огромни суми. Министърът обясни, че именно затова е освободил и ръководството на АЕЦ „Козлодуй” още при встъпването си в длъжност. Причината била доклади, които сочели, че старото ръководство възпрепятства процеса по диверсификация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на дребно във Великобритания бележат първи спад за последните три месеца
Apple отваря Siri за конкурентни AI асистенти, спира производството на Mac Pro
Печалбите в китайската промишленост са отбелязали скок преди войната в Иран
Надеждни данни: Ключов фактор в големите проекти за банкова трансформация
Цената на петрола се стабилизира в последния търговски ден от седмицата*
Anthropic спечели съдебна заповед за пауза на забраната на Тръмп върху AI инструмента ѝ
Повишена лавинна опасност в района на Седемте рилски езера
Мащабна акция в Благоевградско срещу купения вот и престъпността (+СНИМКИ)
Биткойнът над $70 000, криптопазарът устоява на негативни новини
Скрити райски кътчета: 8 плажа, които ще ви накарат да си купите билети още сега
Тухел дава втори шанс на Бен Уайт
НА ЖИВО: Соломонови острови – България
Атлетико се изсмя на наказанието на Валверде
Реал Мадрид мечтае за звезда на Барса
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Добрин Гьонов: Имаме по-голям потенциал
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Пожар лумна близо до Grand Mall във Варна
Места във Варна остават без вода днес
Летище Варна с полети до рекорден брой столици и общо 60 дестинации през летен сезон 2026
Облачно и дъждовно време на много места в страната днес
Без ток във Варна на 27 март 2026
Ограничават движението в натоварен участък в центъра на Варна от 10 до 11 ч.
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта