Всякакви варианти са на масата. Още нищо не е предрешено, не е предпоставено, но дори експертният кабинет ще си е политически в очите на хората. Това мнение изрази пред БНР доц. Петър Чолаков от Института по философия и социология към БАН.
"Бойко Борисов си остави вратите отворени във всички посоки. Ясно даде да се разбере, че неговата любима опция е да си работи с ПП-ДБ, но директно каза, че има и други опции – да си работи с ДПС и БСП примерно. Бойко Борисов протегна ръка и към президента Радев. Вариантът вероятно ще бъде с втория мандат. Това е най-големият шанс, ако има нещо да се случва – да излезе заек от храста, оттам ще излезе. Ще се търси някакъв вид експертно управление. Това ще бъде формулата", каза Чолаков.
"Хитростта на Борисов вече се прояви. Ситуацията и към момента го устройва. Самият факт, че седнаха на една маса да разговарят – тези, които преди една година го вкараха в затвора, седнаха с него и станаха джентълмени, за по-добър вариант той не би могъл и да си мечтае", коментира той.Лакмусовият тест дали Борисов блъфира е разговорът за реформа в прокуратурата, смята доц. Чолаков.
"Ако се окаже, че Борисов се дръпне назад в последния момент, по никакъв начин това няма да навреди на неговата репутация. Това избирателите на ГЕРБ по никакъв начин няма да ги натъжи. Напротив – голяма част от избирателите ще се присмеят на наивността на ПП, негативът ще си остане за тях. Това е слабостта на този тип стратегия – да чакаме да видим дали Борисов блъфира, или не", каза политологът.
"За какво сядат хората на една маса? Сядат обикновено да консумират нещо. Да консумират власт. Бойко Борисов влиза в ролята на всеопрощаващия. Всичко това работи в негова полза и не би трябвало да доведе до негативи и срив в електоралната подкрепа. Напротив - за тези, които са седнали с него на масата, нещата не изглеждат особено добре. За "Възраждане" ситуацията е "win – win". Ако има правителство – те ще играят контра, това идеално ги устройства, ще кажат – евроатлантиците се разбраха. Ако има предсрочни избори – също идеално ги устройва. Те са тези, които биха спечелили най-много от всякакви варианти", отбеляза в анализа си Чолаков.
ДПС е опозиция "засега", както декларират, защото пред Борисов има и други варианти. Ако бъдат "изключени от баницата", на първо време може да се понатъжат, но тъй като съвсем доскоро бяха пакетирани като модел ГЕРБ-ДПС, сега ситуацията е в тяхна изгода, посочи той.
"Сядането на резервната скамейка за тях също много добре работи, защото може да спомогне за излизането от политическа изолация", оценява политологът
"И в живота с този, който те е предал, с него не сядаш на една маса. Този, който е предал, ще предаде пак. Този, който е демонстрирал политическо лукавство, ще го демонстрира пак. Големият урок, обецата на ухото за партиите на промяната, трябваше да бъде участието на Реформаторския блок във второто правителство на Бойко Борисов, когато ги използва като смокинов лист", каза още Петър Чолаков.
Доц. Чолаков е скептичен, че политическата криза може да бъде разрешена, ако се сформира краткосрочно управление, защото ситуацията може да се окаже "в същите стари дрехи наесен", като за него оптимистичният вариант са парламентарни избори през есента, а песимистичният – през юли.
Политическите бездомници стават все повече в България, изтъкна доц. Чолаков, визирайки тези 60%, които не гласуват, мъртвите души в избирателните списъци и гласуващите с "Не подкрепям никого".

Китай слага електромобилите си "на диета", бумът на батериите увеличава обема им
Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Световното може да се окаже голяма победа за футболната дипломация – дори и за Тръмп
ОПЕК+ прие още едно символично повишение на квотата за юли
Венера носи любов и хармония на 3 зодии в периода 8-14 юни
Рецепта за печени чушки с доматен сос
Момче на 19 години загина в тежка катастрофа край село Борово
Питка с тиквички и сирене по гръцка рецепта
Спортът по телевизията днес, 8 юни
Мачовете по телевизията днес, 8 юни
Хаджар запази подиума в Монако, Чеко нямаше късмет
Пио Еспозито направи нещо невиждано от 65 г., Италия пак би 1:0
Модрич и Пашалич донесоха победа в последната проверка за Хърватия
Чайките пак са отрязали Шпорите за защитник
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Литодора – син килим за градината или балкона
10 рецепти за Петрови пости
Кристиан Ериксен отново колабира по време на мач
Набелязаха 25 коли за премахване от варненските улици
Александър Зверев най-после спечели турнир от Големия шлем
Черно море Тича е шампион при 13-годишните
Трагедия! 19-годишен загина в катастрофа
5 от 6 за Кими Антонели във Формула 1
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма