"Трябва да осъзнаем, че Европа поема курс към решителна трансформация за установяване на една ясна посока за постигане на стратегическа автономност чрез развитието на иновативна, но и пълноценна индустрия и енергетика от добиването на суровините, през тежката индустрия, придобиването и съхранението на зелена енергия от собствени източници, до дигитализация и чисти високотехнологични производства", заяви президентът Румен Радев.
Държавният глава присъства на подписването на споразумението между Българската агенция за инвестиции (БАИ) и Европейският алианс за батерии (ЕВА), с което България се присъединява към алианса.
"В тези процеси ЕВА играе ключова роля и допринася за утвърждаването на Европа като лидер в постигането на климатично неутрална икономика, за утвърждаването на Европа като център в областта на батериите, н електрическата мобилност и съхраняването на енергия. Убеден съм, че тези амбициозни цели могат да бъдат постигнати само с обединение на потенциала на всички държави-членки. Това споразумение днес взима България на борда, то отключва нови хоризонти пред българската наука, индустрия и иновации", каза още Радев, цитиран от БГНЕС.
"Работихме над този проект дълго време, защото вярвахме, че България трябва да е ключов партньор особено във важни за нас индустрии. Ние сме проводник на ключови политики на България, днес ние доказваме тази своя роля“, заяви Богдан Богданов, изпълнителен директор на БАИ. „С присъединяването на България в Европейския алианс за батерии, ние целим да подобри конкурентноспособността на България в този сектор, но и на Европа като цяло", каза още Богданов.
"Европа е пред голяма трансформация. Със заложените големи сфери в зелените технологии и декарбонизация, Европа ще стане по-независима. Това е предизвикателство, в което всеки един от нас се бори всеки ден, за да постигне устойчиви иновации, гледащи в бъдещето", заяви от своя страна Атанас Пеканов, вицепремиер по управление на европейските фондове.
Още вижте в галерията на фотографа Димитър Кьосемарлиев
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европа е много по-силна в изкуствения интелект, отколкото повечето хора си мислят
Обещаните от британския премиер социални жилища може да подкрепят имотния пазар
Симеон Белорешки: Батериите подготвиха България, но идва тестът с АЕЦ „Козлодуй“
Продажбите на дребно в САЩ отчитат най-големия си спад от над година през юли
Европейските борси затвориха седмицата на червена територия
SpaceX придоби стартъпа за изкуствен интелект Cursor за 60 млрд. долара
"Справедлива стойност", но за кого? Производители предупреждават за тежка криза
Захарова: В центъра на Европа се провежда "нацистка меса", докато Западът мълчи
Лозунги в програмата и объркващи обществото политики от кабинета "Радев", твърдят анализатори
Централна емисия
Централна емисия
Жалко! Гришо се срина в края срещу аржентинец и изхвърча от любим турнир
Стилияна Николова е втора след първите 3 ротации на Световното
Фратрия тресна Берое и се изравни с лидера Етър ВТ
Наш национал отпадна на крачка от финал в Мутенц
Преди битката с Ман Сити: Артета засипа със суперлативи играчите на Арсенал
Влиза ли Безос в Ливърпул? Ето го отговора
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Високопротеинова пилешка зеленчукова супа
5 важни традиции за Голяма Богородица
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък