След 10 юни, когато изтича удължителният закон за бюджета, на практика от понеделник държавата няма да може да се разплаща, заяви в предаването "Денят започва" на БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.
По думите му в такива случаи, когато няма приет бюджет или е изтекъл законът за удължаването на бюджета, страната трябва да се върне към нулево салдо, а именно – може да харчи само, ако бюджетът е на плюс, когато е на минус, няма право да харчи нищо, докато не стане отново на нула и евентуално на плюс.
"Това би довело до невъзможност за изплащане на заплати”, посочи Стоянов и добави, че за юни пенсиите ще бъдат платени до 10-то число така или иначе. Но на теория изтичането на удължителния закон би довело до спиране на всички плащания.Твърдо убеден съм, че депутатите са наясно с тази отговорност и, или ще приемат нов бюджет, или поне удължаване на сегашния, изтъкна служебният икономически министър.
Според него нов бюджет до 10 юни е малко вероятно да бъде гласуван.
С удължаване на действащия бюджет положението ще бъде спасено откъм най-негативния сценарий, ще продължим да харчим 1/12 от миналата година, но ситуацията е коренно различна, подчерта министър Стоянов. Много е трудно с бюджета от 2022 г. да се работи през 2023 г., обясни той.
По думите му не събираемостта, а разходите, които спрямо миналата година са увеличени близо 30 на сто, са проблем.
Българският бизнес в тези сложни времена показа, че е доста стабилен, гъвкав, отчете министърът на икономиката.
Според него в България не може да става дума за рецесия. Българската икономика е стабилна, расте, расте и износът. Но държавата не можела да навакса тези огромни разходи със съответните приходи, подчерта министърът.
Икономическият министър отново посочи, че България не изнася оръжие за Украйна. Изнасяме към държави-партньори, уточни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ предпочете да изчака със следващото повишение на лихвите до есента
Турската централна банка запази лихвите без промяна заради поскъпването на петрола
Делът на възобновяемата енергия от общото потребление в ЕС расте до 26,2% през 2025 г.
Google или AI – кой е предпочитаният начин за търсене в интернет през 2026 г.?
Как криптофеновете могат да печелят XRP награди ежедневно чрез платформата FTMINING
Столичният общински съвет ще рзработва ПУП за лифтовете „Алеко 1“ и „Княжево – Копитото“
Терзиев: Хората не са ни избрали за политически битки, а за по-добра София
Късмет с парите за 3 зодии през седмицата 27 юли - 2 август
В "България сутрин" на 24 юли от 09:30 часа: Защо в София държавата одобрява финансирането за едва две нови детски градини?
Над 16 000 коли проверени за ден: Хванаха пияни, дрогирани и неправоспособни водачи
Жълт код за 10 области: Идват силни бури и рязък спад на температурите
Обедна емисия
Предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR от 1 август – с ново лице и още повече истории от света на бойните спортове
Лудост? Гуардиола поиска колосална заплата, за да поеме Италия
Шефката на норвежкия футбол пусна жалба срещу ФИФА заради Балогун
Официално! Барса обяви звезда от Бундеслигата
Ясни са играчите, които ЦСКА ще пробва да матира Карабах
Клоп поема официално Бундестима утре
Нумерологична прогноза за август 2026
Пилешко с чесън и сос с кисело мляко
Предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR тръгва от 1 август с нов водещ
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през август 2026
7 неща, които нямат място в коридора
7 начина да облекчите болките в кръста
Психология за родители: Психология за родители: Първата година: основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Кои храни е препоръчително да се избягват по време на бременност?
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Ученичка от Варна: Много непълнолетни работят на 4 часа, но карат 12-часови смени
Делфинариум Варна посреща туристите по четири пъти на ден през лятото
Жена отскубна от врата ланец с висулка във варненския квартал "Владиславово"
Ситуацията във Варна се нормализира след вчерашната буря, паднали са 54 л/кв.м
Папи Ханс ще бъде в програмата за Деня на Варна
Наследниците на Панчо Владигеров пресъздават първия концерт в историята на ММФ „Варненско лято“