Два часа спориха депутатите по искането на "Възраждане" за прекратяване на Споразумение между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната.
В крайна сметка то не беше прието.
В проекта беше посочено, че НС възлага на МС да предприеме незабавно стъпки за прекратяването му с еднодогодишно предизвестие по дипломатически път. В момента се използват четири бази - в Айтос, Безмер, Граф Игнатиево и Ново село. В споразумението е описано, че българските и американските военни могат да ползват базите заедно.
Според представителите на „Възраждане“ никой не знае какво има в тези бази, а може дори да има оръжия за масово поразяване.
"Това не база на НАТО, а на САЩ", скочи Николай Дренчев. От ГЕРБ защитиха решението за американските бази в страната.
Тома Биков от ГЕРБ посочи, че въпросът не е за тези бази, а той се поставя отвъд тях и тяхната полезност или вредност, а в по-широк контекст за българската армия и държава.
„Две държави определят глобалния ред - това са САЩ и Китай, това са двете независими държави. Има още около десетина, които са относително независими и които дават за отбрана по 6-7% от БВП и въпреки това трябва да балансират между двете глобални сили. За да може страната ни да се мери с военната мощ на другите страни и да е водеща на Балканите без да е част от НАТО, то ще трябва да се заделят много повече пари. И попита, ако се инвестират 15% от БВП за модернизация на армията, кое друго перо ще трябва да се ощети“, посочи той.
Екатерина Захариева от ГЕРБ обясни, че договорените обекти са публична държавна собственост на България и се използват при пълно зачитане на законите и суверенитета на България, а ръководителите са български военни.
„Защо повдигате този въпрос в този ключов за света, не само за Европа и ще е национално предателство, ако прекрати тим точно в този ключов момент това споразумение. Има поредица ползи за въоръжените сили на България от тези споразумения, ако прекратим това споразумение в този момен,т ще подкопаем устоите на българската национална сигурност“, коментира тя.
От БСП поискаха да се яви военният министър Тодор Тагарев.
„Военният министър да пристигне в парламента и да се изкаже по темата“, отсече Борислав Гуцанов и се мотивира с обстоятелството, че темата е от изключителна важност и трябва да се чуе и неговото име.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Как да предпазим децата от топлинен удар с правилните плодове
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
На приливи и отливи: Левски започва гмуркане към титлата
Нешлифован диамант е сърцето и душата на Левски
Стимулират ЦСКА 1948 с пари за Лудогорец
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Левски изпуска головата си машина?
Таро карта за 29 март, неделя
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите