„Информационно се събрахме с финансовия министър и ГЕРБ-СДС, за да видим къде има напрежение относно бюджета. Не е 100% сигурно дали ще дойдат парите по ПВУ, 33 мерки остават, дали ще успеем или не е сигурно в бъдещето, така че това трябва да се знае”. Това заяви за БГНЕС Георги Ганев от ПП-ДБ.
Той обясни, че според финансовия министър са напрегнати нещата най-сериозно по ПВУ и донякъде дали ще се изпълни заложеното в събирането на косвените данъци, но по-скоро постъпилите вече към полугодието данни сочат, че рискът не е много голям.
“Има определени резерви и по линия на приходите, защото заплатите вървят по-бързо, отколкото се очакваше в заложеното в бюджета и има резерви в някои от разходите, за които не е сигурно дали проектната готовност ще достигне до етап да се разплащат”, каза още Георги Ганев.На въпроса на БГНЕС дали Асен Василев има притеснение относно вероятността ръста на БВП да е 1,8 % депутатът от ПП-ДБ уточни, че по-скоро ръстът може да излезе по-висок от заложеното.
“Това е така, защото всички ореваха, че Еврозоната е в рецесия, ние може да поспорим доколко е в рецесия, всъщност е на 0, казва се и, че Германия излиза от рецесията, а тя ако излезе и ние останем на второ тримесечие от 2% растеж, да може да се окаже, че до края на годината ще бъде още по-висок, така че рисковете на прогнозата са както по-надолу, така и повече от 1,8% ръст”, каза още той. На въпроса колко повече от 1,8% ръст се очаква да бъде БВП-то ни Ганев изрази вероятност да излезе над 2% годишен. “За бюджета е важен номиналния ръст, тоест съчетанието между реален растеж и ръст на цените. Засега всички смятаме, че тези 184,5 млрд. са напълно приемлива оценка за тази година. Говорихме си и, че с бюджета за 2024 г. трябва значително да се процедира и проценти средносрочната бюджетна прогноза, защото откакто беше правена предишната от служебния кабинет, доста неща са се променили. Плюс сега редовното правителство може да заложи по-смели дългосрочни политики”, смята депутатът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Anthropic се насочва към годишни приходи от над 65 млрд. долара
Одобрението на Тръмп в САЩ е на най-ниското си ниво от началото на мандата му
Морската блокада затруднява вноса под санкции в Русия, Турция още търси купувач за С-400
Петролът продължава да поскъпва след поредната атака срещу кораб в Ормузкия пролив*
„Агрия груп холдинг“ отчете трикратен ръст на консолидираната загуба до 5 млн. евро
Анализатор: Китай ще отвоюва сериозен пазарен дял от САЩ в областта на AI
5 лесни начина да почистим решетките на фурната
До 500 евро глоба в Италия за "резервиране" на място на плажа
И 20 милиона на сезон от Галатасарай няма да изкушат Фернандеш
ЦСКА взе капитан на Левски и един от големите таланти у нас
Хари Кейн е фаворит за „Златната топка“ за 2026 година
Родри кацна в Барселона и обяви: Развълнуван съм!
ЦСКА 1948 се цели в титлата, продължава с ударна селекция
Любимец на Мъри Стоилов каза дали Левски ще отстрани АЕК
Най-добрите навици срещу стареенето, подкрепени от науката
Честваме Успението на свети Иван Рилски Чудотворец
Нумерологична прогноза за 18 август
Лятна салата с диня и фета за отслабване
Таро карта за 18 август, вторник - Глупакът
Дневен хороскоп за 18 август, вторник
Как кортикостероидите повишават кръвната захар?
Кафето се свързва с по-малко мазнини по тялото
Късо гемче на пениса – кога е нужна операция?
Защо все още няма надеждни образни маркери за психични разстройства?
Най-сладката смокиня не е най-богатата на полезни вещества
Топ 5 летни процедури с минимално възстановяване
Линия №13 е с временно променен маршрут днес
Днес е Международният ден на морските фарове
Виц на деня - 18 август
Хороскоп за 19 август 2026
116 пожара са потушени през денонощието
Мачовете по ТВ днес (18 август)