Имаме проблеми с поддръжката на МИГ-29. Ние ще разчитаме на самолетите МИГ-29 дотогава, докогато дежурството може да бъде поето от Ф-16.
Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на изслушването му в Комисията по отбрана към НС, предаде репортер на БГНЕС.
Тагарев каза, че самолетите МиГ-29 се поддържат с усилия, но двигателите им не могат да бъдат поддържани така.
"Надяваме се да имаме възможност да сключим договор за ремонт на нашите двигатели", каза той и уточни, че това ще ни позволи да използваме самолетите си за по-дълъг период от време.
Министърът на отбраната обясни, че е имало две процедури по отношение на поддръжката на МиГ-29 - едната е била за закупуване на двигатели, но не нови, а такива, отговарящи на изискванията, а втората процедура е била за ремонт на нашите двигатели. Тагарев каза, че фирмата "Терен" е спечелила процедурата, но се е отказала, като това е решение на борда на фирмата и вероятно е взето въз основа на оценка на риска.
“Има проблеми с намирането на военнослужещи на всички равнища", призна министърът и добави, че ще се радва между първо и второ четене при разглеждане на Бюджета да се гласува увеличение на заплащането на военнослужещите.
По отношение на това, че има наш самолет на летище в Украйна от около година и това дали той вече е върнат, Тагарев коментира:
"За съжаление все още е там. Няма достатъчно безопасни условия за прибиране на самолета”, каза той и добави, че не е сигурен дали наш военен самолет може да бъде предоставен на екипаж на друга страна. "Доколкото знам транспортната авиация е ограничена на територията на Украйна", обясни той.
Той посочи, че след като десетилетия наред сме се готвили за мироопазващи операции и т.н., при текуща заплаха нашата територия е обхваната в определи планове и в момента ние работим заедно с нашите съюзници за повишаване на потенциала за сдържане на потенциален агресор и ако евентуално това сдържане не сработи, за отбрана и защита на териториалната цялост на страната.
Тагарев посочи, че да си в НАТО означава, че минимум 7 държавни поделения на други държави ще дойдат да ни помогнат да се отбраняваме при нужда. "Става въпрос за изграждане на транспортни коридори, трансгранични коридори и от разговорите с мои колеги виждам подкрепа за спиране и сдържане, когато се наложи", добави министърът на отбраната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Парламентът отвори пътя на гражданите към закупуване на държавни ценни книжа
Schneider Electric придобива американска фирма за индустриален AI за 3,1 млрд. долара
От 1 юли влизат в сила нови размери на пенсиите
Гълъб Донев обясни защо растат разходите в Бюджет 2026
Как бизнес центровете в София се адаптират към променящите се нужди на компаниите?
Инфлацията в еврозоната се забавя с по-рязък от очаквания темп
Абровски: Забранява се косенето в най-горещите часове заради риска от пожари
Крис Браун е осъден да плати $13 млн. на икономка след нападение от куче
Годежни пръстени: Кои детайли издават добрата изработка?
Демерджиев след нареждане на Радев: Дронове и повече екипи влизат в борбата с пожари
Управляващите отрязаха ПП за 100% майчинство при ранно връщане на работа
Декоративни панели за стена: лесен начин да промените интериора без къртене
Луд интерес към новите екипи на ЦСКА! Феновете напълниха клубния магазин
Ламин Ямал към Хулиан Алварес: Ела в Барса – това е най-добрият клуб в света
Юрген Клоп? Поискаха Гуардиола за селекционер на Германия след провала на Мондиал 2026
Той победи Германия, но хвърли оставка
Официално: Барселона задържа Андреас Кристенсен до 2028 година
MrBit Втора лига изтегли жребия за новия сезон с мащабна церемония
Как да подготвим дома и двора си за летни забавления с практични идеи от HomeMax
Нискокалоричен десерт с шоколад и еспресо
Как да изберете добър имплантолог за поставяне на зъбни импланти?
5 големи грешки в храненето, които допускате по време на почивка
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда свежо
Късметлийски дни през юли 2026 за всяка зодия
Почина шофьор от тежката катастрофа край Малко Търново
Спартак привлече подн наем футболист на Гьозтепе
Правителството обяви мерки за борба с пожарите през лятото
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Министерският съвет одобри проекта на Бюджет 2026
Над 94% от левовете вече са обменени в евро
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Германската RFA разработва ракета за многократна употреба, вдъхновена от Starship
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие