Бившият енергиен министър Румен Овчаров смята, че връщането на терминал "Росенец" на държавата крие сериозни рискове и България като държава ще загуби много от прехвърлянето на концесията.
"България ще трябва да възстанови на "Лукойл" направените инвестиции по бизнес плана, които са в рамките на 31-32 млн. евро. България ще трябва да се лиши от инвестициите по бизнес плана, които са за около 20 млн. евро. Това означава 300-400 работници да бъдат изхвърлени на улицата. България ще се лиши от още 20-ина млн., които няма да получим като концесионна такса. България ще трябва да плати над 200 млн., за да върши каквото трябва новата структурата там", обясни той.
Овчаров отбеляза, че няма никаква гаранция за това, че новият собственик ще успее да свърши работата. Според него това пристанище не може да бъде използвано за друго освен за нефт. Ако операторът не може да го оперира, доставките на суров петрол за "Лукойл" и износът на продукцията ще бъдат застрашени, на мнение е гостът в Bulgaria ON AIR.
"Лукойл" е единственото дружество в България, което в изпълнение на европейска директива плаща 33% от печалбата си в българския бюджет като вноска солидарност. Освен това сметките на Делян Добрев са малко неверни. Тичаща некомпетентност залива българската държава", подчерта Овчаров.
Бившият енергиен министър посочи, че са станали много изненадите, които парламентът прави на правителството.
"По същия начин беше направено с реакторите за "Белене". Заедно с това тръгна антируската истерия с паметниците. Това, което се случва, е плащането по сглобката. Тя стана възможна, защото Гешев беше отстранен, това беше условието на ПП-ДБ. Назначиха аватар на Гешев. Реанимираха Пеевски като фигура номер едно. Остава едно "но" и това е "Магнитски". Очевидно натам водят тези антируски напъни", сподели тезата си Румен Овчаров.
По думите му цените на колонките по бензиностанциите у нас не са толкова високи, ако ги сравним с някои от съседните ни държави. Но има реална опасност цените на горивата да скочат при определени офанзивни действия на Украйна спрямо Русия.
"Лукойл печели достатъчно добре. Но защо българските банки също не плащат данък "свръхпечалба"? Същото се отнася за най-големите фирми в България. И за тях мълчим", каза още Овчаров.
Споразумението на "Булгаргаз" с "Боташ"
"Какво точно гарантираш на "Булгаргаз", след като подписваш договор с "Боташ" и му даваш право да продава в България? Договорът с "Боташ" е изключително глупав. България има тръбопроводи отвсякъде, имаме терминал в Александруполис, на който сме собственици на 20%. И ние подписваме договор за 13 години за 300 млн. евро годишно, за да резервираме капацитет в Турция. Като искаш турски газ, подпиши си - "Турски поток" е на пътя. Може би ще се съгласят на някаква дребна отстъпка", коментира гостът на Ганиела Ангелова.
Според Румен Овчаров няма риск за БЕХ и декапитализацията му.
"Парите са си там и има над 2 млрд. чисти пари. Заедно с всички дружества - в холдинга са над 4 млрд. Асен Василев няма основание да се тупа, че за два месеца, откакто той е дошъл, дефицитът в бюджета станал излишък", настоя бившият енергиен министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Рецепта за пилешка кавърма по селски
Късна емисия
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Кендра Лъст
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?