Надявам се на 1 януари 2025 г. да бъдем в еврозоната и работим много упорито това да се случи, каза в Благоевград министър-председателят Николай Денков, който посети града и участва в дискусия, организирана от студенти в Американския университет в България.
По отношение на изпълнението на това, което се очаква от държавата за влизане в еврозоната, ние сме убедени, че всичко, което е необходимо, върви по план, посочи Денков.
Той допълни, че единственият въпрос, който все още „стои“ е за инфлацията. Премиерът каза, че страната има нисък дълг спрямо брутния вътрешен продукт, както и нисък дефицит, който се поддържа от години."Съвсем нормално е този дефицит от три процента да се гледа с уважение, ако го сравним с дефицита на други, много по-развити държави, така че ние нямаме проблем по отношение на приемане на еврото", коментира Денков.
Николай Денков коментира и темата за приемане на страната в Шенген.
"Това, което успяхме да направим през последните месеци е допълнително да уплътним защитата на външната граница на Европейския съюз, да развием две звена, които се развиват на европейско ниво, едното е свързано с международната престъпност, организаторите, тези, които плащат на трафикантите, за да тръгне цялата схема. Тези усилия са много добре оценени и България в това отношение не представлява заплаха за Европа“, каза премиерът. Той отбеляза и доброто сътрудничество с турските власти като посочи, че в момента българската граница е много добре защитена. „Това, разбира се, е необходимо условие и ние го изтъкваме всеки път, когато разговаряме с партньорите", допълни Денков.
По думите му това, което би попречило, са проблемите на част от държавите с миграцията. В тази връзка аргументът на страната ни е, че ако България и Румъния са в Шенген, това ще бъде добре и за тези страни, защото ще има възможност да бъдат пренасочени гранични полицаи към външните граници на ЕС, посочи Денков, а камионите, чакащи на граничните пунктове, ще преминават по-бързо, което респективно ще намали цената на транспорта.
"Това са прости, ясни аргументи, които ние използваме, за да обясним защо те биха имали полза от това, че България и Румъния трябва да влязат в Шенген", каза Денков. /БТА, Десислава Велкова/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мариана Хил: Изкуственият интелект няма да замени преводачите
Средният месечен размер на пенсията за април е 550 евро
От началото на годината Китай е изнесъл над 893 хил. електромобила
Япония отстъпва на трето място сред най-големите кредитори в света
Борсовият дебют на SpaceX привлича огромен интерес, но малко звездни IPO-та надминават пазара
Как ЕС може да се защити при търговска война с Китай?
Мъж с нож вилня търговски комплекс София, нападна служители и полицай
Виктор Костов: Административни спънки и липса на информираност пречат на сектор "Култура"
ЦСКА след мача с "Лудогорец": Искаме доживотно наказание за съдиите!
One Dance Festival превръща Пловдив в сцена на танц, технологии и съвременни истории
Йотова към Нешка Робева за 80-ия юбилей: Записахте България със златни букви в световния спорт
Криза в яслите: Недостигът на медицински сестри може да закрие стотици места в София
Става страшно: От ЦСКА изреваха мощно за касапницата в Разград
Изненада: Лидер на Ливърпул е пред трансфер в Ювентус
Лидерът на Лудогорец стана "Футболист на Футболистите" в България
Важна новина за ЦСКА и Австрия
Левски размаза ЦСКА: „Сините“ отвяха "армейците" с 8 милиона
Тайсън Фюри и Златан Ибрахимович готвят сензационна покупка на клуб от Англия
Цветове и графити: Louis Vuitton представи круизната си колекция за 2027 (+Снимки)
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
Нешка Робева - една легенда на 80
Демерджиев: Имаме проблеми в много от структурите
Ето къде няма вода във Варна днес
Трагедия край Варна! Мъж се блъсна и изгоря в автомобила си
Варна отбелязва Световния ден без тютюнопушене с поредица от инициативи
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора