"Имате пълната ни подкрепа за Шенген. Всички условия за приемането в шенгенското пространство са изпълнени“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Вера Йоурова на министър-председателя акад. Николай Денков в Брюксел.
Тя припомни, че същата позиция застъпва и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Вера Йоурова оцени високо усилията на България за опазването на външната граница на Европейския съюз. Според нея това би трябвало да се отчита и от останалите държави членки. ЕК очаква нидерландски експерти да посетят района на границата ни в предстоящата мисия през ноември, съобщават от правителствената пресслужба.
Вера Йоурова отбеляза като голям позитив прекратяването на действието на Механизма за сътрудничество и оценка за България. Оттук нататък нашата страна и Румъния ще бъдат оценявани наред с всички останали държави членки на базата на обективни критерии по Годишния механизъм на ЕС за върховенството на правото.
Премиерът запозна заместник-председателя на ЕК с приоритетите на правителството, по които кабинетът работи усилено. Йоурова поздрави акад. Денков за политическата воля за приемането на антикорупционното законодателство и предстоящите промени в Конституцията.
Министър-председателят ще изложи доводите на България за присъединяването ни към Шенгенското пространство на заседанието на Европейския съвет (ЕС), което се провежда в белгийската столица днес и утре.
"Всички виждат и отвсякъде чуваме коментари, че промените в законите вървят с темпо, което съответства на най-оптимистичните очаквания, и с качество, което е достатъчно добро и съответстващо на очакванията и изискванията на Европейската комисия, Венецианската комисия, Базелския институт. Така че напредваме“, подчерта премиерът пред журналисти днес. Реформите, които правителството е предприело, са важни не само заради приемането ни в Шенген. „Тези промени са необходими на българите. Искаме по-добра правосъдна система, по-добре защитена на граница и ще ги имаме", категоричен беше акад. Денков.

SpaceX се стреми към оценка от над 2 трлн. долара с IPO-то си
Петролът продължи да поскъпва с неяснотата около бъдещото развитие на войната в Иран*
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в Япония за четири години
Български вина спечелиха четири Големи златни медала на конкурс във Франция
Германия строи най-високата вятърна турбина в света
Целта на Киев за лятото: минимум загуби, максимум руски жертви и удържане на фронта
BA.3.2 "Цикада": Новият Ковид вариант се разпространява по-лесно сред децата
Често срещана грешка с еър фрайъра може да увеличи риска от рак
Най-малко 7 ранени при дерайлиране на влак в Русия
Радев: Българското общество излиза от апатията и чупи оковите на страха
Язовирът "Александър Стамболийски" прелива след обилните валежи
Рецепта за козунак на конци без месене
Лудогорец се надъхва за титлата
Контузия на Лука стресна Лейкърс при срамна загуба
Има ли кой да спре Левски към титлата? Историята е категорична!
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Напускат Левски и тръгват надолу
Поверия за ангелската дата 4/4
3 домашни десерта за Цветница
Поверие за късмет на Цветница
Българска изба с рекордни отличия от френския елит
Ставаме ли по-алергични?
Нумерологична прогноза за 3 април
Условията за туризъм в планините не са подходящи
Спипаха двама с наркотици във Варна
Влак дерайлира у нас заради паднала скална маса
Дъждовно време на няколко места в страната днес
Без ток във Варна на 3 април 2026
Мъж задигна 250 евро от машина за кафе във Варненско
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС