22 организации поискаха оставката на земеделския министър Кирил Вътев и готвят протести пред ведомството днес.
"Повече от четири месеца имаме интерес и желание да се срещнем с Министерството на земеделието, да обсъдим проблемите, да участваме в дискусиите и досега не сме поканени, отказват се всякакви срещи. Никой от браншовите организации, които са били в комуникация и контакти с Министерството на земеделието преди това правителство, нямат обяснение защо сме изолирани и елиминирани от разговорите", коментира председателят на Съюза на градинарите Мариана Милтенова в ефира на "България сутрин".
Тя уточни, че са канени на различни срещи, свързани с нормативни документи, но не и когато става въпрос за проблемите в сектора.
"Министър Вътев трябва да отговори защо кани на срещи и асистира срещите на организациите, създадени преди една година, и защо останалите организации останаха изолирани. Не виждам проблем в нас. Възможно е да има разнопосочни виждания по някои въпроси, но министърът на земеделието трябва да чуе различните страни и да прецени какви решения трябва да се вземат", заяви Милтенова пред Bulgaria ON AIR.
Председателят на Съюза на градинарите обясни и защо искат оставката на министъра на земеделието: "Въпросът е ще се промени ли нещо, или не. Вчера, във връзка с декларацията, имахме заседание на УС и нашият първи председател на Съюза зададе въпроса: "Какво ще постигнем, когато искаме оставката на министър Вътев?". След 45 години имаме сменени 50 министъра. Средно няма повече от 7-8 месеца един министър да престоява в Министерство на земеделието, не може да опознае проблемите. Ако сменим министъра, но не се смени изцяло политиката, къде всъщност се прави политиката за земеделието на България?".
Милтенова подчерта, че от 20 години Съюзът на градинарите в България се бори за интересите на всички производители на плодове и зеленчуци.
"Тук се получава обратното. Хората, които се протежират в момента, дърпат и защитават някои собствени и лични интереси. Ние нямаме политически интереси. Ситуацията в нашия сектор е изключително тежка. Друг проблем е със стоките с голям фискален риск. Ние отново не сме извадени от този списък", припомни председателят на Съюза на градинарите. Тя обяви, че са готови на диалог, ако получат покана.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Гърция отлага задължителното плащане на наем по банков път за октомври
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
София Жук
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята