"Възраждане" протестира пред Конституционния съд по повод референдума за запазване на лева.
Протестиращи запалиха димки и изсипаха бали сено и животински изпражнения пред сградата на Министерския съвет, където е и съдът. Чуват се и гърмежи. За кратко част от автомобил, на който пише "оставка, предатели", гореше.
Днес Конституционният съд ще проведе заседание от 10:00 часа, посочва справка на интернет страницата на институцията. Дневният ред включва дело по искане на 49 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на Решение по Предложение за произвеждане на национален референдум
Конституционният съд днес ще извърши престъпление, заяви на протеста лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
По думите му съдът ще погази конституционната воля на 604 хил. българи да бъдат питани за бъдещето им. "Това е безпрецедентно престъпление", смята Костадинов. Тези хора, които ще го извършат, заслужават доживотен затвор без право на замяна, каза Костадин Костадинов.
Според него последната останала крепост на законността и правовия ред е била превзета от „престъпното мнозинство“ и превърната в „престъпна нотариална заверка“ на всички престъпления, които оттук нататък ще бъдат вършени в Народното събрание.
"Днес сме тук, за да защитим демокрацията и правото си на свободен, достоен, законен начин на живот и правото си да бъдем питани", каза още лидерът на "Възраждане".
Кажете ми кога за последно Конституционният съд и българското управление въобще са давали някаква изненада в полза на българския народ, отговори на въпрос на БТА откъде е сигурен, че днес Конституционният съд ще се произнесе против референдума. „Знаем, всичко се знае в нашата престъпна държава“, коментира той.
Оттук нататък протестите продължават в събота и неделя. „Следете ни и ще бъдете много изненадани“, каза още Костадинов.
На 7 юли парламентът отхвърли предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“. Решението беше обжалвано от парламентарните групи на "Възраждане" и "Има такъв народ", както и от независимия депутат Радостин Василев.
В края на юли Конституционният съд допусна за разглеждане по същество искането на 49-имата народни представители. (БТА, Биляна Иванова)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Над 117,6 хил. души са променили пенсионните си фондове в края на 2025 г.
Meta направи обратен завой – ще запази достъпа до Horizon Worlds
UBS получи окончателно одобрение за банков лиценз в САЩ
Европейските акции приключиха седмицата с понижения
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Куба категорично отказа преговори със САЩ за смяна на президента
Родените през тези 4 месеца ще се изправят пред кармата си тази пролет
Фрапиращо: Във фабрично опакована салата потребител откри стъкла
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Тъжна вест! Почина бивш футболист и президент на Спартак Варна
Достанич с обещание
Балтанов: Искаме да спечелим всичко мачове до края
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната