Споразумение с производителите беше подписано преди четири месеца, когато отново земеделците беше на протест. Настоящото правителство наследи проблеми още от няколко предходни правителства, но в изминалите девет месеца те не бяха решени. Това каза в студиото на bTV бившият земеделски министър Мехмед Дикме.
"Вместо да седнат и да направят анализ и да търсят решение, те се затвориха в себе си и започнаха да търсят пари за решаване на проблемите. Парите не са единствено решение", подчерта той.
"В Европа и в света има огромен натиск върху земеделците – храните да са на ниска стойност, за да не се надува инфлацията. Земеделците в глобален аспек са притиснати. У нас секторът страда и заради войната в Украйна. Преди няколко месеца бяха изхрачени едни пари, а проблемите продължават да съществуват. Сега отново ще бъдат дадени, а проблемите ще съществуват", добави той.
Според него правителството трябва да предвижда проблемите, а не да се търси решение след началото на протестите.
И в момента България внася, но и изнася много. България е голям износител на зърнени култури. Секторът е оставен на произвола. Не парите са основния проблем. Прекъснат е диалогът между земеделци, министерство и парламент. Аз се чудя как толкова издържаха – земеделците са пред фалит. Банките ги притискат заради заемите, продукцията стои по складове, цените са ниски и продават на загуба. Кой е този идиот, който иска да се доказва загуба, за да се дадат пари, посочи Дикме.
"В никакъв случай не защитавам министъра и правителството. Не може да се иска оставка на някой затова, че времето е било лошо, че има война в Украйна и цените на световните борси са ниски. Да, може да се иска оставката затова, че при договарянето на Зелената сделка не са защитени техните интереси. Няма правителство, което да гарантира пазари. Правителството осигурява условия за намирането на пазари. Бизнесът си намира пазари. Българските земеделци са в тежка обстановка. Украйна е много голям проблем не заради украинската продукция, влизаща в България. В Украйна няма Зелена сделка, няма изисквания за препарати, за торове, държавата дава безплатно земя – няма рента. В един момент те излизат на европейския пазар и отнемат пазара на българския производител. ЕК създава неконкурентна среда на българските и европейски фермери спрямо украинските. Това не е начин за подпомагане за Украйна", каза още той.
"Земеделците не искат само пари. Искат предвидимост. Положението в момента е толкова зле. Сега ще им дадат пари, а след три месеца е жътвата. Рапицата в момента - две трети не може да се рекултира и е загубена. Пшеницата е в окаяно състояние. Министерството трябва да признае, че за миналата година над 430 животновъдни фирми са прекратили своята дейност в България. Цената на млякото е ниска. Една голяма част от продукцията е със сухо мляко от чужбина. Няма глобална политика на правителството и на министерството спрямо отрасъла. Сега протестират не само за пари, но и заради тяхното бъдеще – не знаят какво им предстои“, подчерта Мехмед Дикме.
„Има закоравели чиновници в ЕК и в министерството, които не могат да различат крава от овца. От тях се очаква да направят политика за овцевъдството или за говедовъдството. Това е сериозен проблем на българските политици, чиято задача е да намерят място на своите кадри. България може да наложи вето на решенията. Аз съм на 100% съгласен с протестиращите. Министърът, виждам, също е съгласен, но някой от правителството поставил ли ги е проблемите в Брюксел?“, запита бившият министър на земеделието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 16 ноември
Амбициите на Тръмп за възраждане на ядрената енергетика засега не се отплащат
Енергийният министър: При нужда отсрочката за "Лукойл" може да бъде удължена
Samsung планира да инвестира 310 млрд. долара в идните пет години
Западните санкции принуждават руснаците да се обърнат към местните вина
Най-горещата нова платформа за видео игри е... стара
Дългият път на София от 1879 година до днес
Везенков поведе "Олимпиакос" към седми пореден успех в Гърция
Централна емисия
Доматите и краставиците поевтиняват - вижте новите цени на пазара
Централна емисия
Роберто Мартинес: Това 9:1 е за феновете ни
Цветомир Найденов се подигра на национал на България
Янев направи нещо невиждано от 5 години в ЦСКА
Любимците на Хулио Веласкес в Левски
Картината на бъдещето в Лудогорец изобщо не е розова
Мбапе изхвърча от националния отбор на Франция
Дневен хороскоп за 17 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 – 23 ноември
Шоколадов пудинг без захар под 500 калории
Новолуние в Скорпион на 20 ноември – променяме живота си
5 амулета, които ще ви донесат повече късмет до края на 2025-а
Седмична таро прогноза за 17 – 23 ноември
Остава двойното поскъпване за паркиране в София
Съпругата на първия загинал в Чернобил почина, след като бе ранена при руска атака
Пожарникари помагат на четири деца да слязат от изоставена сграда
Нов ужас на пътя! Катастрофа взе жертва, двама са ранени
Папата призова световните лидери да подадат ръка на бедните
Авария оставя част от "Траката" без вода
Изненадващ обрат в магнитното поле на Земята
Китай откри най-голямото находище на злато от 1949 г.
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето