Наглостта на мобилните оператори спрямо всички нас продължава. И това е така, защото няма държава. Защото те се чувстват безнаказани. Защото институциите са блокирани и не взимат съответните мерки, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Тя припомни, че първият опит да бъдат повишавани цените с ръста на инфлацията беше направен през 2022 г. в предишното правителство ”Петков”.
„Тогава спряхме увеличението с две години, и то назад. Като тогавашният председател на КЗП и аз като министър издадохме заповеди, те бяха обжалвани от мобилните оператори в съда и на две инстанции съдът потвърди нашата правота, и спря онова увеличение. Разказвам ви го, за да илюстрирам, че когато искаш да решиш един проблем – можеш. Ако искаш – намираш начин. Ако не искаш – намираш оправдание. Сега отново се повтаря тази история с увеличаването на цените. Поставихме за пръв път въпроса на министър-председателя Денков преди месец и повече, тук от трибуната на НС. Отговорът му беше, че това са правилата на пазарната икономика. Но, това не е пазарна икономика, това е злоупотреба с олигополно положение, изкривена пазарна икономика. Това е натиск към клиентите и закрепостяването им без никаква защита от страна на държавата на техните потребителски права. Това в никакъв случай не е справедлива пазарна икономика, защото същите и други оператори в европейски държави нямат такива клаузи в договорите си. Защо там може по един начин, а в европейска България – не може?“, каза тя в декларация от името на ПГ на БСП.
Според нея Комисията за защита на потребителите (КЗП), легитимният орган, който трябва да се справи с този проблем, не работи.
„Тя е блокирана. Защото два доклада, изготвени от Комисията, председателят отказва да ги обсъжда в колективния орган. Пред икономическата комисия в НС и подкомисията за потребителите този нагъл човек заявява, че трябва да се поддържа мек подход към мобилните оператори, двамата му заместници – в комисия и в парламента, заявяват, че нищо не знаят от това, което председателят им говори. А те тримата трябва да вземат решение, те оспорват неговите действия. И си представете в какво състояние е КЗП: подготвени доклади за мобилните оператори не тръгват, ръководството не знае какво правят, баш ръководителят иска да се разберат с мобилните оператори. Тук, може би, ще се сетите защо намеквам за някакви други взаимоотношения, извън законовите.
Това е отговорност на министър-председателя. Комисията за защита на потребителите в момента е изпразнена от съдържание. Служебният кабинет незаконно уволни предишния легитимен състав. Те водят дела, служебният кабинет назначи този състав, този министър-председател не иска и не може да го уволни. Не знам защо. Да се върне предишният легитимен състав, който работеше абсолютно отговорно и може да се справи с този проблем, защото вече го е правил. Премиерът бездейства през това време и не назначава нова комисия. Хората са изоставени без защита срещу силните на деня и са принудени наистина да се чувстват закрепостени: да плащат неустойки, ако се откажат от договора, да подписват неравноправна клауза, че ще им се вдига всяка година с инфлацията таксата. Която съдът в Пловдив преди две седмици обяви за неравноправна! Съдът! Т.е. има основания за това“, посочи Нинова.
Според нея решението е спешна смяна на Комисията за защита на потребителите. Освен това трябва да се сезира КЗК – органът, който може да се произнесе дали има олигополно положение и злоупотреба с неравноправни клаузи спрямо българските граждани.
„Призовавам депутатите – всички да подадете по една молба за колективен иск, ако смятате, че мобилните оператори нарушават правата ни. Много символично ще връча по една такава на председателя на Народното събрание, на министър-председателя, а на вас - ще пуснем в пощенските кутии. Пуснете по една такава молба, ако наистина сте толкова твърди, колкото на думи, че трябва да се справим с онези монополи и онези гиганти, които тормозят българския народ. Ние ще ви ги пуснем в кутиите, след това ще очакваме да ни ги върнете и ще видим какъв ще е резултатът - кой наистина иска да се бори с това явление в защита на българските граждани и кой в защита на лобистки интереси. Но, представете си ефекта, колеги - 240 депутати подадоха колективен иск срещу мобилните оператори! Само този сигнал вижте как ще звучи. Ако наистина сте убедени, че така трябва“, призова тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Луис де Гиндос: ЕЦБ е нащрек за вторични ефекти от войната в Иран
Какви са пречките пред внедряването на AI в бизнеса?
ЕС крие чувствителна информация от Унгария, опасявайки се да не стигне до Кремъл
Задълбочаването на конфликта в Близкия изток срина азиатските пазари
Цената на петрола ще държи под тревога пазарите и тази седмица
Водещият профсъюз в Япония постигна ръст на заплатите с над 5% за трета поредна година
БАБХ иззе над 220 кг млечни продукти, яйца и колбаси на "Капитан Андреево"
2 евро за литър бензин? Ценовият шок при горивата продължава успоредно с войната
Заведенията искат 9% ДДС заради цените и конкуренцията
Жена загина в катастрофа на "Тракия" край Нова Загора
Нумерология и интуиция: Родените на тези дати усещат всичко
Куриоз: Гасперини остана без глас и не успя да говори след мача
Огромен интерес! Борци от 24 държави идват на "Дан Колов - Никола Петров"
Нюкасъл пое отговорност, ще разкрива свои расисти
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
Разкриха какво липсва на ЦСКА
Сабаленка гази в Маями, продължава защитата на титлата си
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Етнолог: Трапезата е била свещено нещо за старите българи
Какво се прави на Благовещение
20 гениални домашни трика, които всяка жена трябва да знае
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
В САЩ: Откриха опасна дрога в детски кукли
Самолет се заби в пожарна, има загинали! (СНИМКИ/ВИДЕО)
Паспортните служби ще съдействат на гражданите, без валидни документи, да упражнят правото си на вот
Брутално: 17-годишен вратар е в болница след ритник в главата (ВИДЕО)
Семейство от Варна поднови брачния си обет след 50 години съвместен живот
80 души са загинали във "войната" по пътищата у нас за по-малко от 2 месеца
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята