Президентът Румен Радев попита представителите на ДПС как виждат ролята на движението в правителство, ако такова бъде съставено в рамките на 49-ото НС, след като Николай Денков подаде оставка.
„Стоейки най-близо както до ГЕРБ-СДС, така и до ПП-ДБ, как преценявате шанса за постигане на споразумение и създаване на правителство с първия мандат и ако той не сполучи, виждате ли възможност в 49-ото НС да се търси друга управленска конфигурация?“, попита държавния глава по време на консултациите с ДПС преди да връчи проучвателния мандат за съставяне на правителство.
„"Вашата парламентарна група активно подкрепяше парламентарното мнозинство през последните 9 месеца, включително по най-важните решения, които взе 49-ото Народно събрание без обаче да бъде официално част от управлението. Това създаде и предпоставки за тълкувания, които се проектират и върху процеса на преговорите, които ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС водят, включително и на нюансите по темата за плаващите мнозинства“", каза още Радев.
Джевдет Чакъров, председател на ДПС, отговори на президента, че държавата трябва да има стабилност и предвидимост.
„Позицията ни не се е променила да се намери отново формула за управление на страната в настоящия момент с оглед и на политическата ситуация в страната и на сложната геополитическа ситуация в международен аспект. Нашата подкрепа е била винаги предвидима и последователна. Да, ние сме подкрепяли това правителство основно по отношение на политиките, свързани с нашия европейски път и европейския хоризонт на страната ни, както и членството в НАТО. Посланието, което имаме от почетния ни председател и от нашата национална конференция, е, че в името на големите цели - Шенген, еврозона, трябва да обърнем внимание и на дневния ред на хората относно стандарта на живот и това, което е в страната. Добре е всички да бъдем отговорни на висотата на предизвикателствата, които стоят пред нас.“, настоя той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическият песимизъм сред руснаците е на най-високото ниво от поне две десетилетия
BMW завърши инвестицията от 1,7 млрд. долара в производството на електромобили в САЩ
Цените на жилищата в Гърция може да спаднат с 25%
Политиката на САЩ за зелената енергия заплашва инвестиции за 121 млрд. долара
Русия търси откъде да купи бензин "на приемливи цени"
Оценката на „Великолепната седморка“ се свива с 2,3 трлн. долара заради страховете около AI
Сигнал от Благоевград: Семейство си направи тоалетна в общите части на блока
5 зодии привличат голям успех и богатство, докато Юпитер е в Лъв до юли 2027 г.
От Helpbook: Съседи строят в имот, който няма достъп до улица
Страхотно! Гришо се завърна победоносно на „Уимбълдън“
Веласкес коментира съперника в ШЛ и новите в Левски
Халанд прати Норвегия на 1/8-финал с Бразилия
Двоен тежък удар за Англия преди сблъсъка с ДР Конго
По минути: Кот д'Ивоар - Норвегия 1:2
Лампард се закотви при новак във Висшата лига
Дневен хороскоп за 1 юли
5 растения, които да отглеждате на сенчеста тераса
Асцендентът – какво разкрива за вас
15 мъдри български поговорки за трудни моменти
Пухкав японски чийзкейк
Месечен хороскоп за юли 2026
Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената