Реалният избор за служебен премиер е между двамата заместник-председатели на Сметната палата. Това заяви пред БНР Георги Кадиев - бивш зам.-министър на финансите и бивш общински съветник в София. Той изброи причините за отпадането на останалите 8 възможности за длъжността.
Според него обаче ако и тези двама души се откажат, ще сме в конституционна криза. "Какво правим? Свикваме набързо нови промени в Конституцията ли?", попита той, но все пак изказа предположението си, че те няма да откажат.50% от тези назначения, които сега могат да бъдат избрани за служебен премиер, са ярки политически фигури, което носи риск, подчерта Кадиев.
"В крайна сметка опира до човека - какъвто и да е той - дали е ярка политическа фигура, дали не е, ако той не е качествен, няма да свърши работа. Силно се надявам, че президентът, когато избира, да гледа този критерий, не толкова политическата принадлежност", каза Кадиев.
По думите му президентът им натри носа, казвайки им: "Сега ще си сърбате попарата, която вие сътворихте".
Конституционните промени са изключително нескопосани, смята Кадиев. Според него ще наблюдаваме вълна от популизъм и предизборна кампания в парламента и лошо законотворчество.
Той изказа мнението си, че най-съществената причина за това да не се случи ротацията на правителството е била разпределението на регулаторите и съдебната власт, а не толкова министрите. ГЕРБ и ДПС имат 100% от регулаторите в момента и не се съгласиха да отстъпят някаква част, обясни бившият заместник финансов министър.
Според него не се знае какво ще се случи на изборите и дали ще се появят нови политически субекти. Според него позициите на ГЕРБ и ДПС вероятно ще се увеличат още повече.
Георги Кадиев, който е и бивш общински съветник в София, коментира и ситуацията в градския парламент. Според него увеличението на заплатите на съветниците е прекалено.
В момента Столична община няма никаква нужда да изкупува имоти в Южния парк, каза той по друг наболял проблем. Той смята, че така само могат да се мотивират и останалите собственици да съдят Столична община.
По думите му Васил Терзиев е "изключително слаб кмет". Очевидно не може да смени никой в администрацията, подчерта той и посочи, че картината е "отвратителна". Кадиев не вижда никакво желание да се подобри животът на хората. Желанието е само да се уредят един друг, смята той.
Според него групата на БСП в СОС се е "продала", като са подкрепили кандидатите на ГЕРБ за председатели на комисии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Георги Първанов: Готов съм да се обзаложа, че левицата ще бъде в следващия парламент
"Ботев" (Пловдив) разгроми "Спартак" (Варна) и се изкачи до осмото място
Централна емисия
Великденски маникюр: Най-красивите пролетни идеи за нокти
Владимир Ампов-Графа: Сбогом, татко, винаги ще бъдеш моят герой
Емоционално! Мария Петрова трогна всички на поклонението на Боби Михайлов
НА ЖИВО: Берое - ЦСКА 0:1, червените откриха набързо
Жалко! Топалова се отказа на крачка от финал
Илиан Илиев избра „гладиаторите“ на Черно море за Славия
Реал Мадрид с голяма издънка в битката за титлата
Ботев Пд разпердушини „соколите“ и загря за Битката за Пловдив
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Тръмп към Иран: Имате 48 часа за споразумението
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато