Служебното правителство положи клетва в Народното събрание. В него има само една промяна - тази на външния министър, където вместо Ивайло Ценов поста ще бъде зает от Стефан Димитров.
"Има твърде много театър в тази политическа ситуация и това не е добре. Ние сме в предизборна ситуация, по принцип живеем в политическа среда, когато предстоят избори е нормално да говорим по политически въпроси, а нашето внимание е върху една много тежка криминална тема - корупция. Надявам се тези процеси да доведат до резултат и в една правова държава да коментираме след санкцията на съда, защото в момента сме в сензационното. Нямаме нужда от театър, а на ход е народът", заяви политологът доц. Албена Танева в студиото на "България сутрин".
Различни депутати изразиха мнение, че конституционните промени, които повлияха на избирането на служебен кабинет, са довели до това, кабинетът да бъде политически оцветен.
"Ясно е, че кабинетът не е много балансиран. В него има по-изявено влияние на хора, свързани с ГЕРБ и по-изявено участие на хора, свързани с президента Радев. В крайна сметка, не може да обвиняваме само ПП-ДБ, защото те може да са били автори на идеята, но са виновни всички, които гласуваха. Това говори за нивото на юридическата мисъл във всички политически сили, не само в тази, която го е предложила", каза социологът Юлий Павлов в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Нека да припомним, че промяната в Конституцията направи нещо много важно, ние сме парламентарна република и възможността да има контрол от страна на парламента и върху служебните правителства е нещо, което е полезно за всички нас. Не в смисъла да наблюдаваме политиката като театър, а да има публичност. Публичността стеснява възможността за произвол и невидими промени в политиките", подчерта доц. Танева
Очакванията са за ясни политически послания и сериозни подготовки за предизборната кампания. По думите на доц. Танева обаче е напълно вероятно избирателната активност да е ниска.
Вижте видео с целия разговор
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Централна прогноза
Бели рози, дъжд и спомени на поклонението на Боби Михайлов: "Обичаше живота"
Експерти: Бизнес средата в България е влошена
Радев: Липсва стратегия за енергетиката, въглищата са ключови
"Арда" се спаси в края срещу "Монтана"
Байерн обърна Фрайбург в жестока драма
Лаутаро: Ако сме единни, можем да направим дубъл
Култов Вили Вуцов пак "изби рибата"
Орела „заплаши“ ЦСКА
Тунчев се закани на Левски
Министър Илиев за Михайлов: Осиротяхме с една легенда!
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Продължителността на живота в България расте
Гришо с втора загуба в Ним
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато