"Искрено се надявам да има правителство, да се даде всичко от отговорните политически фактори в тази държава, за да може това, което хората очакват да се случи. Прави чест, че подходът е широк, който включва всеки, който иска да допринесе по някакъв начин", заяви президентът (2012-2017 г.) Росен Плевнелиев пред Нова тв.
"От 2016 г. говоря за едно и също нещо - възходът на популизма. Има държави, които попаднаха в плен на този подход. България е класическа жертва и това са над 100 държави - цяла Латинска Америка беше погубена и унищожена политически и икономически", посочи президентът.
Той прогнозира "два оставащи разумни варианта" за кабинет у нас след предсрочните избори."Ако не можем да убедим евроскиптиците, трябва да се обединим евроатлантиците. В България не даваме решения. Кирил Петков и Христо Иванова не са част от това решение. Ако България не сформира сега правителство, целият този евроатлантически план се е провалил и на власт идват популистите. Според мен има два оставащи разумни варианта. Единият е програмно правителство на ГЕРБ с мандата на ГЕРБ с широка плаваща подкрепа от този, който я даде. Ако ДПС или ИТН дадат тази подкрепа, тя трябва да се приеме. Ако БСП или дори ПП-ДБ решат да подкрепят по някакъв начин - пак трябва да се приеме", обясни Плевнелиев.
Вторият вариант според него е правителство на малцинството. Ако бях на мястото на Бойко Борисов, щях да се замисля и за това. Омръзна ни на всички вече 4 г. да сме потънали в липсата на елементарен план. Правителство на малцинството дори с премиер Бойко Борисов, той знае как, аз нямам против, допълни Росен Плевнелиев.
Той прогнозира, че България ще бъде сполетена от същото, което се случи в съседна Гърция преди 10 г. - тежка криза и политическо противопоставяне. Освен това навсякъде в българската политическа система имало популизъм.
"Бих се радвал ПП-ДБ да се разцепи, винаги съм бил противник на тази сглобка. В политиката 1+1 никога не е 2, то може да е повече, може да е по-малко. Ето видяхме, че е по-малко. Ако бяха останали отделни партии щеше да им донесе повече. Ако ПП слязоха надолу, заради всичко, което счупиха, то ДБ щяха да са нагоре, но понеже са заедно не се случи", каза той.
Плевнелиев обясни, че не става въпрос дали "някой отвън ще ни каже какво да правим, а дали ние искаме да се интегрираме с него. Ако се интегрираме със Запада, това означава доходи, посочи още бившият президент.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ръстът на приходите на собственика на Temu се ускорява през четвъртото тримесечие
ЕС задълбочава икономическите отношения със Западна Африка
Съоснователят Лука Ангелов е продал всичките си акции от "Градус"
Американските индекси се покачват след новината за мирен план на САЩ за войната в Иран*
България се изравни с Гърция по паритет на покупателната способност
Регионалният министър: Пътната агенция има задължения за 752 млн. евро
От стероиди до хранителни добавки: Разбиха фабрика за фалшиви лекарства в София
Bulgaria ON AIR стартира поредица от предизборни дебати в "Денят ON AIR"
Простреляха 12-годишно дете при игра с незаконна въздушна пушка на дядо му
Костадин Костадинов: Паметта на граф Игнатиев не трябва да бъде поругавана
A1 стартира предварителните поръчки на Apple AirPods Max 2
Задържаха младежи за изнудване: 30-годишен принуден да плати €5 500 заради скандално видео
Трансферен удар за Барса, взима Виктор Осимен
Легендата Марчело Липи надъхва Италия
Те го уволниха, а сега той се подигра зверски с тях
Турчин изчетка сериозно треньора на Интер
Лидерът на ЦСКА дръпна ръчната
Шок! Фенове и играчи плащат гаранция от 15 000 долара, за виза за Мондиал 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Главоболие, световъртеж – как ни влияят магнитните бури?
ИТН с подписка за извънредно заседание на парламента на 1 април
Авиокомпании спират полети заради високи цени на горива
Театърът във Варна с голямо намаление на всички билети
Костадинов: Рискуваме отравяне на водата на цяла Североизточна България
В Черно море няма да има рокади в ръководството
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране