Политически формация обявиха, че няма да подкрепят проектокабинета "Желязков". ПГ на ПП-ДБ единодушно реши това вчера вечерта, от БСП и от "Възраждане" също казаха, че няма да подкрепят проектоправителството.
Политологът доц. Татяна Буруджиева коментира, че стават трансформации в партиите и това е част от задълбочаващия се проблем със съставяне на правителство.
"В абсолютно патова ситуация сме като граждани и политически партии. Имаме непреодолими конфликти между партиите. Тази непредвидимост не дава възможност политическият въпрос да протича в някакви граници на нормалност", заяви тя в "България сутрин".
По думите ѝ, ако "президентът се подлъже да направи проект в такава ситуация, този проект няма да може да изпълни надеждите", които влагат създателите му - да бъде основен играч.
"Максимум ще вземе около 10%. Но ще убие всяка възможност президентът да направи героичен проект след края на мандата му. "Бомбата" може да избухне само ако президентът напусне президентството и застане начело. За Радев по-добре е, ако малко се успокоят и има правителство", смята доц. Буруджиева.
Социологът от "Галъп" Яница Петкова посочи пред Bulgaria ON AIR, че несигурността дава прозорец за някой друг.
"Виждаме какво става в други европейски държави. Ако системните партии не могат да открият решение и се карат помежду си, ако се намери някой друг, то хората биха се обърнали към него. Партия "Величие" "изгоря" в рамките на няколко месеца", заяви тя.
Според Петкова ще бъде направено всичко възможно да бъде съставено правителство. Всички в парламента в момента имат интерес да има правителство. Дори да бъде правителство на малцинството, само по себе си би било уязвимо, но нямат интерес да го свалят, на мнение е тя.
"ИТН са по-скоро непредвидим играч. В този парламент имат системно поведение. Не са заявили много ясно какво ще правят сега. В техен интерес също е да има правителство. Може да се гласува "Въздържал се", но това няма да е трик, а по процедура", каза още Петкова и добави, че промяна в избирателната система няма да оправи ситуацията в държавата.
Доц. Буруджиева е на мнение, че ако има нови избори, твърдите избиратели ще решават.
"ГЕРБ си има ясно твърдо ядро. Местната власт чака правителство, което да уреди бюджета на общините. ГЕРБ ще направят всичко възможно да има правителство. Ако правителството бъде избрано, то ще работи с плаващи мнозинства. Ако отидем на избори, вероятно те ще са най-късно в края на септември. Единствената партията, която няма интерес да има правителство, това е "Продължаваме промяната". Не изключвам вътрешен приоритет на това правителство да е вкарване на министри в затвора. Като ГЕРБ извадят всичко, което са правили от "Продължаваме промяната", заяви политологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Китай изпревари ОПЕК+ като основен фактор за цената на петрола
Азиатско-тихоокеанските пазари приключиха сесията предимно на червено
Застрахователите очакват през 2026 г. системата "бонус-малус" със сигурност да заработи
Германските фабрични поръчки неочаквано са нараснали за трети пореден месец
Ford предизвиква Tesla със система за подпомагане на водача от трето ниво на автономност
Anthropic набира 10 млрд. долара при оценка от 350 млрд. долара
Покупката на електронна винетка става бързо и лесно през My Fibank
МОН се отказва от интегрирания формат в НВО, остава само математиката
Финансов експерт предупреждава: Моментът не е за инвестиции в злато и сребро
Внимание покрай еврото: Нови онлайн измами дебнат парите ни
Икономист: Таваните на надценките няма да решат проблемите с цените
Жестоко убийство в Кърджалийско: Пребиха до смърт възрастен мъж
И Бенфика ли ще го изгони? Моуриньо плюе играчите си
Мой Пара напусна Септември заради испански слабак
Зографски след историческия скок: Липсваше ми стабилност!
От страх: Сабаленка реши да скатава през новия сезон
Синът на Зидан счупи 30-годишен рекорд
Новият мениджър на Челси е в надпревара с времето
Зимни бюти съвети: как да не „изсъхнем“ през зимата
5 десерта без захар и без печене
Рози от салам – вкусна декорация за мезе
Какво се прави на Бабинден
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Нумерологична прогноза за 8 януари
Община Варна възложи обработването на основните улици и булеварди срещу заледяване
НВО по математика в 7 клас няма да включва задачи с елементи от природните науки
Температурата във Варна спадна рязко за 2 часа
Спасиха двама работници, бедстващи на багер заради повишеното ниво на река Арда край Хасково
Двама души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация
Условията за планински туризъм не са добри
Видео показа странен кратер на Марс във формата на пеперуда
Инструмент на МКС наблюдава непознат феномен на 88 км над Земята
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета