“Нямаме много опции що се касае предоговаряне на условията с “Боташ“, поне да започнем да внасяме втечнен природен газ от Турция. Плащаме за нещо, което не получава”, каза Мартин Владимиров, който е директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
Владимиров допълни, че “Боташ” купува руски газ и ние ще подпомогнем с тази сделка той да се “замаскира“, когато спре да се доставя през Украйна за Европа.
“На практика ние не сме използвали тези терминали за втечнен газ на турска територия, с които споразумението бе представено в България. Но то в действителност дава възможност на “Боташ“ да резервира капацитет в българската енергийна газова система“, каза Владимиров пред bTV.
Преговори с турската компания „Боташ“ в опит да бъде преразгледан договорът, който служебният кабинет на Гълъб Донев подписа с тях, предстоят през тази седмица.
Депутатите поискаха от енергийния министър да постигне нови условия за доставките и капацитета, за който плащаме, а не ползваме. Освен изслушване на Владимир Малинов в парламента през миналата седмица стана известно, че “Боташ“ отклоняват нашите желания. В писмо, с което и bTV разполага, се дават следните аргументи:
“Позовавайки се на изменения в пазарните условия, “Булгаргаз“ предлага съществени изменения по ключови текстове от Договорните условия и се заявява, че ако не бъдат приложени тези изменения, то няма да може да изпълнява задълженията си за разплащане”, допълни Владимиров.
Следва да се подчертае също така, че невъзможност за плащане би било съществено нарушение на договора със сериозни последици.“
Владимиров обясни, че в няма как да се развали договорът. В най-лошия случай, ако отидем на арбитраж, ще трябва да платим всичко - над 4 милиарда лева.
“В този случай "Булгаргаз“ ще фалира. Това е много сложен казус, който може да се проточи с години. Никой не може с точност да предвиди какво ще се случи“, уточни Владимиров.

Застоят в преговорите между САЩ и Иран тласка цената на петрола нагоре за четвърти ден*
Може ли да производителите на сладолед да се окажат критична инфраструктура за ЕС?
AI гигантите ще спечелят 1 трлн. долара тази година, но и това може да не им стигне
Растящата доходност по държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Франция ще използва AI, за да се защити от кибератаки
Сатурн връща стари задължения и отговорности: 6 зодии са изправени пред изпитание
Загинал пешеходец на автомагистрала "Хемус" край Шумен
МОСВ: Пет лешояда са били отровени в Национален парк "Централен Балкан"
Хулио Веласкес отказал няколко оферти от чужбина заради Левски
Вуцов пред трансфер в Англия. Левски му постави цена от 3 млн. евро
Пълна промяна: Капитанът на ЦСКА е аут
Ясно е коя телевизия ще излъчва мачовете между ЦСКА и ОФИ
Христо Янев не се шегува, би шута на още един от ЦСКА
Това го може само Левски! „Синята“ публика е Шампионска лига
Астрология на пламъците близнаци: Космическите идеи зад духовните връзки
Нумерологична прогноза за 19 август
Един артикул, 10 визии: Как една дреха може да промени целия ви стил
Протеинова купа с риба тон и краставица
Таро карта за 19 август, сряда - Осмица мечове
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
Синдром на Кулен-де Врис – когато липсва едно функциониращо копие на гена KANSL1
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
Дронове дебнат за опасни гонки по пътищата във Варненско
Топ 3 на най-позитивните зодии – те винаги носят усмивка и добро настроение
Виц на деня - 19 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Сутринта ще е облачно, следобед слънцето отново се показва
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“