Страната се превръща в заложник на битката за ДПС. По-големият проблем е, че ако следващите месеци България се занимава главно - дали сме за или против г-н Пеевски, е загуба на време, заяви пред БНР Първан Симеонов, директор на социологическата агенция "Галъп интернешънъл Болкан".
Той прогнозира, че след разцеплението в ДПС може да има опит за взаимодействие и синхронизация на различни лагери срещу това, което привиждат като образ на Пеевски. Според него "ПП-ДБ са ясни, президента Радев, ДПС на Доган и Костадин Костадинов".
"БСП след ерата "Нинова" бавно поемат към президента. ИТН ще покажат, че нямат зависимости. И главното изчакване и въпросителна е Борисов. Той в типичния си стил гледа, кой ще надделее в ДПС, защото в своята политическа сила намира определени зависимости. Ако Доган надделее и Борисов ще започне да се изчиства от такива зависимости", обясни Първан Симеонов.
"Сините вече пак правят оферта, това сме го гледали. Струва ми се, че главният барометър е Борисов - от коя страна ще застане", смята Симеонов. И предупреди, че не бива страната да се превръща в заложник на битката на Пеевски.Неодобрението на предложения кабинет на кандидата за премиер Горица Грънчарова от президентството, Симеонов коментира, че Румен Радев отново е влязъл в ролята си на президент с вдигнатия юмрук. Пуснал е закона за забрана на пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация в училищата, сега е върнал Грънчарова.
"Радев е на плюс в тази ситуация заради това, което прави, ще се хареса от сините среди. Но пък направи нещо, което не се харесва от тях – пусна Закона за пропаганда. Вторият плюс на президента, това са имиджови плюсове, сега ще видим политически, влиза в диспечерска роля. Всъщност това е ролята на президента - днес го харесват едните, утре другите", коментира Симеонов.
И смята, че в битката за ДПС не бива да се заиграва с етническата карта.
"Напомням, че ДПС е представител на различни етнически групи в България, една от които има своя митрополия, ако вземе да се етнитизира. Автентичното ДПС е етническите турци на България. Опасно е, защото България е приела, че е гражданска нация и българи, турци, християни или мюсюлмани сме български граждани, нищо друго. Надявам се до там да не се стигне", обясни той.
Първан Симеонов не изключва вариант за импийчмънт на Радев.
"Ако тръгнат на импийчмънт не съм сигурен дали няма да му изпишат вежди. Да му създадат образа на жертва и да му развържат ръцете на калния политически терен. За импийчмънт трябват мнозинства, а не съм сигурен как ще реагират ГЕРБ. Те са центристи и балансьори. Но при импийчмънт страната влиза в изключително неприятен период, в който ще се занимаваме с няколко личности".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
В. Христакиева: Все повече работодатели инвестират в екипите си с грижа за психичното здраве
Иран намекна, че може да започне да таксува корабите, минаващи през Ормузкия проток
Завършването на Националната детска болница може да се отложи за 2035 г.
Производствените цени в Германия отчетоха най-бърз ръст от три години през май
Santander застана начело по пазарна капитализация в Испания, измествайки собственика на Zara
Русия изненада със скромно понижение на лихвите въпреки забавянето на инфлацията
Трудностите приключват за 3 зодии на 20 юни 2026
Околийски: Хазартната индустрия намира вратички за реклама, въпреки пълната забрана
Земята е под влияние на магнитни бури до 21 юни
Засилен контрол по пътищата: МВР хвана близо 190 пияни и 60 дрогирани шофьори за седмица
В "Денят ON AIR" на 18 юни от 19:15: Ще решат ли ценовите различия мерките на правителството?
Иран се жалва на ФИФА заради САЩ
Арда купи нападател от Левски
Юве напира за ас на ПСЖ
Бивш национал е свободен агент
Бивш отбор на Стоичков прилапва Левандовски, ще му дава 10 млн. долара годишно
Национал на България се завръща в Хърватия
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
10 рецепти за лятното слънцестоене на 21 юни
Наградиха призьорите в турнира по водно спасяване
Уволненият шеф на кадастъра във Варна жали освобождаването си в съда
Дронове удариха два кораба в Черно море
Ултиматум: US самолетите да напуснат Летище София до 30 юни
Коцев преведе парите на Окръжна и АГ болница
Португалец акостира на "Коритото"
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета
ЕКА изстреля нова конфигурация на „Ариана 6“ с рекорден товар