Ще успее ли Бюджет 2025 да балансира между заложените огромни разходи и бюджетен дефицит в рамките до 3%?
"Ако бизнес средата е такава, че ние реализираме малък растеж, какъвто виждаме в момента, ясно е, че ще има затруднения с приходната част на бюджета. И обратното - ако се приемат съответните закони и постъпят съответните средства от европейските фондове така, че да се увеличи ръстът и достигнем растежите на съседни икономики, ясно е, че това ще доведе до по-големи приходи", каза икономическият съветник в БСК и финансист д-р Юлиан Войнов в студиото на "България сутрин".
Той е на мнение, че разходите растат и даде пример с пенсиите и социалните разходи.
“Тези разходи започнаха да тежат на бюджета, те трябваше да бъдат посрещнати от по-големи приходи, свързани с реформите, които трябваше да бъдат направени - постъпленията от ЕС, проектите по ПВУ. За съжаление, втората част на тези реформи закъсня и поради тази причина големите разходи започват да тежат. Бъдещата политика на правителството трябва да бъде ангажирана с по-големи инвестиции, приемане на Еврозоната", допълни д-р Войнов.
Пред Bulgaria ON AIR доц. Щерьо Ножаров е категоричен, че бързи и лесни решения няма. Икономистът е на мнение, че политическият популизъм продължава няколко години.
"Правителството и България трябва да представи един много интересен документ тази година, от който би трябвало да дойдат отговорите. Това е Националната фискална структурна програма за 2025-2028 година, от която Министерството и финансите и останалите политически фактори бягат от изявление. Имаме една много раздута администрация - със 7 млрд. се увеличават разходите за персонал и издръжка", коментира Ножаров.
Икономистът допълни, че имаме една неефективна капиталова система и дори министърът на финансите каза, че част от заложените проекти могат да бъдат финансирани с европейски средства, други не са кризисно спешни или толкова важни, и могат да бъдат оставени за по-заден период.
“Заплатите в администрацията са повишени с 27%. Трябва да се спре с това безумие. Социалните разходи не изглеждат толкова големи, но се увеличават с 210 млн. за следващата година", поясни доц. Ножаров.
Д-р Войнов също е на мнение, че трябва да се извършат сериозни реформи. Безспорно основният политически въпрос е влизането на България в еврозоната.
“Каквото и да се планира в бюджета, какъвто и дефицит да бъде заложен и дори да има проблеми с приходната част, основната политическа цел ще бъде влизането в Еврозоната. Не допускам, че дефицитът ще бъде изтърван и ще премине 3%", смята икономическият съветник в БСК.
Гледайте видео с целия разговор

Кадър на деня за 27 август
Американските борси се оцветиха в зелено покрай подема на акциите на Nvidia
Димитър Радев: Наличната информация подкрепя ново повишение на лихвите от ЕЦБ
Държавата ще подкрепи тежкотоварния трафик с 55 млн. евро
София предлага рекорден бюджет от 1,5 млрд. евро за 2026 г.
Big Tech обединява усилия срещу бъдещи кибератаки с изкуствен интелект
Италия въвежда глоби за пешеходци с телефони в ръка
Рецепта за Алу гоби на фурна с подправки
ЦСКА отпадна от Лига Европа след загуба от ОФИ (Крит) и на реванша
Сигнал: Заключено куче в изоставен апартамент в София, съседи го хранят през прозореца
Късна емисия
Вальо Илиев с намек за бъдещето на Янев
Спортът по телевизията днес, 28 август
Мачовете по телевизията днес, 28 август
Капитанът на Лацио и секси съпругата му пак са заедно + СНИМКИ
Янев след провала: Нужни са поуки, никой не е казал, че ще побеждаваме всеки мач
ЦСКА се сгромоляса срещу ОФИ! Гърците разбиха червените и в София и ги изхвърлиха от ЛЕ
Таро карта за 28 август, петък – Петица чаши
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Високопротеинови пилешки такос
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени