Държавният глава Румен Радев подписа указ, с който назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на Конституционния съд от квотата на президента, съобщават от прессекретариата на държавния глава.
Д-р Невин Фети Осман-Йорданова е родена на 2 април 1977 г. в гр. Варна. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Право“ през 2001 г., а през 2005 г. се дипломира като магистър по „Защита на националната сигурност“ от Академията на Министерството на вътрешните работи. Защитава докторска степен по професионално направление „Национална сигурност“ с тема на дисертационния труд „Оптимизиране на мерките за защита на класифицираната информация в индустриалната сигурност“ през 2010 г.
През 2002 г. е съдебен кандидат в Софийския градски съд. В периода 2002-2003 г. е адвокат в Софийската адвокатска колегия, а до 2004 г. е старши експерт-юрист в Държавната комисия по сигурността на информацията. От 2004 г. до 2007 г. е асистент и старши асистент по „Защита на класифицираната информация“ в Академията на Министерството на вътрешните работи.
От 2007 г. до 2012 г. е секретар по правни въпроси, а от 2012 г. до 2024 г. – съветник по правни въпроси на Президента на Република България.
Д-р Невин Фети е хоноруван асистент по дисциплината „Гражданско право – обща част“ в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ от 2008 г. до 2012 г., гост преподавател в Академията на МВР по дисциплината „Защита на класифицираната информация“ в периода 2008-2013 г., от 2015 г. е хоноруван преподавател по дисциплината „Правен режим на класифицираната информация“ в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2021 г. е хоноруван преподавател по дисциплината „Правен режим на достъпа и защитата на информацията“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“. Преподавател е в Националния институт на правосъдието в периода 2005-2024 г. и в Института по публична администрация през 2004 г. и в периода 2013-2024 г.
Автор е на множество статии в областта на гражданското право, защитата на класифицираната информация, защитата на личните данни, повторното използване на информация от обществения сектор, съавтор на книгите „Защита на личните данни“ (2019 г.) и „Прилагане на защитата на личните данни (2020 г.).
Проф. Сашо Георгиев Пенов е роден на 27 юли 1960 г. в Монтана. Завършва гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в гр. Монтана през 1979 г. Магистър е по право от Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски" през 1986 г.
В периода 1986-1987 г. е стажант в Софийски окръжен съд, а от 1987 г. е редовен асистент по финансово право в СУ „Св. Климент Охридски". Защитава докторска степен по право през 1996 г., от 2000 г. е доцент, а от 2012 г. – професор по финансово и данъчно право.
Специализира в Институт по международно финансово и данъчно право на университета в Хамбург, Германия, с Вайтзекерова стипендия на Германската служба за академичен обмен, като през 1991-1992 г. защитава магистърска степен в същия университет. През 1993 г. специализира в Международния център за подготовка на кадри при ОИСР във Виена, Австрия, в университета в Атина, Гърция през 1995 г., в университета в Саарбрюкен, Германия през 2001 г. и 2004 г. и в САЩ през 2002 г. През 2016 г. участва в проект „Предизвикателства пред финансовото управление и контрол на средствата от Европейския съюз“.
Проф. Сашо Пенов работи в Главно управление на данъчната администрация в Министерството на финансите в периода 1989-1990 г., както и в отдел „Данъчни спогодби“ в периода 1992-1993 г. Участва в подготовката за сключване на спогодби за избягване на международното двойно данъчно облагане. От 1994 г. до 2024 г. е адвокат в Софийска адвокатска колегия.
В периодите 2001-2005 г., 2005-2009 г. и през 2017 г. е член на Консултативния съвет по законодателството при Народното събрание и изготвя становища по законопроекти. Председател е на Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания и член и председател на Правния съвет на президента на Република България от 2002 г. до 2011 г. В периода 2015-2021 г. е член на Управителния съвет на Националния институт на правосъдието. От 2.08.2022 г. до 6.06.2023 г. е служебен министър на образованието и науката.
Проф. Пенов преподава финансово право, данъчно право, международно данъчно право в СУ „Св. Климент Охридски" и във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий". Декан е на Юридическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски“ и ръководител на катедра Административноправни науки в периода 2011-2018 г. Учредител е на фондация „120 г. Юридически факултет при СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на три монографии в областта на данъчното право, учебен курс по финансово право (обща и специална част), на научни студии и статии и е научен ръководител на докторанти. Носител е на наградата „Гран при за цялостен принос към правото“ на Националните награди за правосъдие през 2017 г. |
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
Все повече представители на Фед са склонни да обмислят покачване на лихвите
Exxon губи 6% от световния си добив на петрол и газ заради войната на САЩ с Иран
800 кораба са блокирани в Ормузкия проток, който остава затворен засега
Най-голямата колекция от винтидж часовници Cartier ще бъде продадена от Sotheby’s
Рецепта за Великден: Мързелив козунак с шоколад, орехи и стафиди
Късна емисия
Близо 200 ареста в Турция след стрелбата пред израелското консулство в Истанбул
4 зодии си връщат силата по време на Марс в Овен
Един загинал и трима в болница, сред които дете, след сблъсъка в Прохода на Републиката
Над 44 000 фермери получиха 76,5 млн. евро по ОПДУ
Шоу, зрелище и драма! Спорът за „Властелин на Пловдив" остана нерешен!
ЦСКА с послание към феновете си след мъката с Монтана + ВИДЕО
Левски срази ЦСКА и поведе в серията
Нико Ковач остава в Борусия Дортмунд
Атанас Атанасов жегна ЦСКА за класата на "червените"
Безобразно слаб ЦСКА се спаси в 94-ата минута
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?