Президентът Румен Радев заминава за официално посещение във Виетнам днес. На 21 ноември държавният пристигна на работна визита в Сингапур, където проведе срещи с президента Тарман Шанмугаратнам, с министър-председателя Лорънс Уонг и министъра на външните работи Вивиан Балакришнан. Президентът също така участва в откриването на бизнес форум и се срещна с българската общност.
Официалното посещение на българския президент във Виетнам ще бъде първата чуждестранна визита на държавен глава, чийто домакин е новоизбраният президент на страната Лъонг Къонг, който встъпи в длъжност през октомври т.г., информират от прессекретариата на президента. По негова покана визитата ще се осъществи в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Виетнам, която се отбелязва на 8 февруари 2025 г.
Задълбочаване на търговско-икономическите отношения, засилване на партньорството в сферата на образованието и науката, както и на контактите между гражданите на двете страни и междурегионалното сътрудничество ще бъдат във фокуса на срещите на Румен Радев.
Посещението на президента ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство “Виетнам-България“. Асоциацията, която включва стотици граждани на Виетнам, развива активна дейност за културен обмен и за укрепване на двустранните отношения с България.
На 25 ноември президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат посрещнати с официална церемония в президентския дворец в Ханой. Президентите ще проведат среща и ще ръководят пленарните разговори на двете официални делегации. В присъствието на държавните глави ще бъдат подписани двустранни документи.
В Ханой е предвидено президентът Радев да проведе двустранни срещи с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам, с министър-председателя Фам Мин Чин, с председателя на Националното събрание Чан Тхан Ман. Румен Радев ще посети Дипломатическата академия при Министерството на външните работи на Виетнам, където ще изнесе и лекция, посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и азиатската държава.
По време на визитата си държавният глава и ръководената от него делегация ще посетят Хайфонг – един от най-бързо развиващите се икономически градове във Виетнам и основен пристанищен център. Предвижда се президентът да открие виетнамско-български бизнес форум в Хошимин - най-големият индустриален и финансов център във Виетнам. В Хайфонг и Хошимин държавният глава ще проведе срещи с представители на ръководствата на Народните комитети на двата града. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Български вина спечелиха четири Големи златни медала на конкурс във Франция
Кризата в Близкия изток поставя Индия пред дилема относно БРИКС
Lufthansa готви кризисни планове, включително намаляване на полетите
Филип Морис Интернешънъл представи доклад за дейността си и създадената стойност за 2025 г.
Държавата разкрива 15 хил. работни места за безработни и хора над 55 години
Книжата на LVMH поевтиняха с 28% за три месеца заради натиска върху луксозния сектор
Художници дадоха нов живот за подлеза на "Цариградско шосе" и "Александър Жендов" (СНИМКИ)
Почина големият музикант Кирил Ампов, бащата на Графа
Тежка катастрофа затвори пътя Русе-Варна, двама души са с опасност за живота
Капело бесен за Италия: Трагедия! Позор!
Нови трудности пред ЦСКА на Христо Янев
Защитата? Слабото място на ЦСКА е съвсем друго
Цветомир Найденов се бъзика с Италия
Венци Стефанов е разтърсен за Боби Михайлов заради Стоичков
Роберт Левандовски с новина за бъдещето си
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
86 са жертвите на пътя у нас от началото на годината, а 1538 са ранени при катастрофи
Все по-често се краде от хранителни магазини във Варна
Хиляди лалета разцъфтяха в Ботаническата градина в Балчик
Лекар от Варна за ваксината срещу морбили: Само тя може да спре разпространението
Шофьорка пострада след удар в дърво във Варненско
Безплатни прегледи за жени във варненската АГ-болница
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход