“Призоваваме двамата районни кметове на "Люлин" и "Младост" да дадат цялата възможна информация на българската прокуратурата и на антикорупционната комисия. Каквато и информация да дадат на тези две институции, те няма да пожалят "Продължаваме промяната”, заяви Кирил Петков - съпредседател на ПП.
Асен Василев призова двамата районни кметове да излязат и да кажат кой ги е натискал за обществени поръчки.
По-рано днес районните кметове на "Младост" и "Люлин" инж. Ивайло Кукурин и Георги Тодоров, както и двамата общински съветници от групата на ПП-ДБ в СОС Димитър Шалъфов и Драгомир Драгомиров обявиха, че напускат ПП. Те обвиниха ръководството на партията в зависимости и корупционен натиск.
Петков призова всички членове на ПП, общински съветници да изпратят всякаква информация към контролните органи. "Няма да допуснем някой да вкарва името на ПП като нещо различно от силно антикорупционно обещание", добави Петков и беше категоричен, че твърдо застават срещу всякакъв вид такова поведение.
“Разчитаме това да не остане в сивата зона, в недомлъвките”, добави Петков.
"Ние двамата като лидери с Асен Василев заставаме твърдо срещу всякакъв вид корупционен риск. Нашата партия си има и Контролен съвет, който ще се занимае с това. В "Продължаваме Промяната" нулевата толерантност към корупцията е основен принцип затова днес изпълнителният съвет на партията призова всички органи, членове и общински съветници да изпратят всякаква информация към нашите контролни органи. Няма да допуснем някой да вкарва името на ПП като нещо различно от силно антикорупционно обещание”, каза още съпредседателят на ПП.
Асен Василев допълни и каза, че са направили проверка за това какви са били обществените поръчки в “Люлин“ и “Младост“.
“Бързата справка показа, че всички обществени поръчки са пускани на най-ниска цена, съответно трябва да спечели фирмата, която е дала най-ниска цена. И тук моят призив към двамата районни кметове е, ако някой ги е карал да пускат поръчки не на най-ниската цена, да кажат кой е този човек. Защото от ПП винаги сме се борили за това всички обществени поръчки да бъдат на най-ниска цена, защото тогава критерият е обективен и няма как да има нагласени неща“, обясни Василев.
Той беше категоричен, че не се е оказвал натиск или влияние върху представителите на партията в местната власт. По думите му единствените инструкции били обществените поръчки да се пускат на най-ниска цена.
"Нашата политика винаги е била всеки да си избира екипа. Ако някой е недоволен от някого в екипа си, винаги е имал пълна свобода да го отстрани. Не е работа на партията да кадрува в екипа на един или друг кмет, заместник-кмет и т.н.", категоричен бе той.
Лидерите на "Продължаваме промяната" заявиха, че биха повярвали на твърденията на техните вече бивши представители, ако "излязат с реална информация и я предадат на прокуратурата". Те отказаха да коментират възможността двамата районни кметове и двамата общински съветници да са били "пробити".
Лидерите на ПП обявиха, че утре се свиква извънредно заседание на Изпълнителния съвет, на което да бъде взето решение какви стъпки да се предприемат след днешния случай.
Асен Василев призова напусналите днес партията да обявят публично кои са хората, за които твърдят, че са им оказвали натиск. Той заяви, че лидерите на ПП няма да настояват за разговор с тях, тъй като това би се интерпретирало като опит за натиск.
"Ние сме самокритични. Искаме цялата информация. Няма да оставим нищо във въздуха", заяви Кирил Петков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
Пекин: Енергийните кризи трябва да насърчат прехода, не връщането към въглищата
5 минути разходка на всеки час спасяват здравето ни в офиса
Свободно пуснати коне нанасят невероятни щети в ловешко село
Астрономи откриха черна дупка с маса 6 милиарда пъти по-голяма от Слънцето
Путин инспектира граждански самолети край Москва (СНИМКИ)
Смрад, миризми, зарази: Съсед отглежда множество гълъби, дори в училището мирише
Йотова: Честността днес е дефицитна, но изключително високо конвертируема валута
Жозе Моуриньо: Мога да помогна на Килиан Мбапе да достигне още по-високо ниво
Вероника Вейл
Христо Янев бесен на играчите, след като ЦСКА стана за смях
Григор Димитров го направи в Майорка
НА ЖИВО: Швейцария - Канада 2:1
НА ЖИВО: Босна и Херцеговина - Катар 2:1, греда и за катарците
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Летен коктейл с джин и сода
Изберете раковина и вижте какво ви очаква през юли
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика