BGONAIR Live

Германски политолог: Действай, Борисов, разобличи черните овце

Според Алтман българите все чакат месия да оправи държавата им

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Борисов трябва да разобличи "черните овце" в съдебната система и политическата класа, казва в интервю за "Дойче веле" германският политолог и експерт за България Франц-Лотар Алтман.

На въпрос дали ще се съгласи с констатацията, че на тези избори българите са гласували не толкова за ново управление, колкото срещу старото, германският експерт отговори така:

"Да, намирам го за много правилно. Забележително е колко често се случва в България управляващите партии да бъдат сваляни от избирателите. Това, изглежда, е доста типично за тази страна.

Корупцията в България е така дълбоко проникнала
Спомнете си, че на предишните избори българските социалисти събраха 34 процента от гласовете, за да паднат сега до мизерните 17-18%.

Същото важи и за царската партия, която първо бе управляваща, после загуби изборите, за да дойдат сегашните, на които тя дори не успя да влезе в парламента. Т.е. виждаме едно крайно отношение на избирателите в черно и бяло. Подобно екстремно поведение не се наблюдава в нито една друга държава".

Партията на Борисов спечели симпатиите на българските избиратели включително и заради твърдия ангажимент да се пребори с корупцията. Сега идва време за изпълнение на това предизборно обещание. Ще успее ли Борисов?

"Вижте, обещанията винаги са били онова нещо, заради което партии са слизали от власт, след като не са успявали да го изпълнят. Това се случи на царистите, сега на социалистите и т.н. В този смисъл много ще зависи от това дали Бойко Борисов ще съумее да изпълни обещанията си.

Трябва да кажем, че ще му бъде изключително трудно, защото корупцията в България е така дълбоко проникнала в различни сфери, така се е вкопала навсякъде, че наистина имаме основание да се съмняваме в успеха.
От друга страна, българските избиратели основателно очакват да се случи нещо в тази връзка, особено след като видяха как заради корупцията ЕС спря финансиране за България за половин милиард евро.

Това очевидно силно засегна българите и логично те много горещо приветстваха обещанието на Борисов да се разправи с корупцията.

Той трябва да действа бързо, за да бъдат разкрити "черните овце" – това важи не само за съдебната система, но и за политическата класа. Преди всичко обаче трябва да бъде засилена съдебната система, която и според редовните доклади от Брюксел за напредъка на страната е най-слабото място.

Тя е критикувана заради лоша материална база, лоша професионална подготовка, лошо заплащане. Ако тези проблеми бъдат решени, това ще се превърне в основа за бъдещите успехи в борбата срещу корупцията", казва още германският експерт.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата