В момента бизнес лидерите преосмислят целия бизнес модел на компаниите си - веригите на доставки, организацията на работата, управлението на хората - и преразглеждат портфолиото си от инвестиции. Това каза Диана Николаева, съдружник отдел Консултации по сделки в Ernst &Young България, в предаването “В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria във връзка с проучване на EY за очакванията на мениджърите за световната икономика и бизнес среда.
По думите ѝ фирмите са се справили с първоначалните шокове от организацията на бизнеса, а сега са на ход разсъжденията за излизане от кризата.
Николаева посочи, че най-засегнатите сектори са транспортът и производството на оборудване и машини, но в същото време има и сектори със съществен растеж като телекомуникационните и технологичните компании.
“В началото на нашето изследване много от компаниите не можеха да определят ефекта върху рентабилността. В момента всички очакват намаляване на рентабилността и оперативната дейност. Осигуряване на ликвидност и добра парична разполагаемост са едни от основните им грижи”, обясни тя.
Николаева подчерта необходимостта от прогнозиране на различни сценарии и от оценяване на ефектите от кризата.
“Нашият съвет е да направите прогнозата възможно най-подробна, за да обхванете различни фактори, които могат да ви засегнат”, смята тя.
И сподели, че някои от клиентите на Ernst &Young помнят случилото се през 2008 г. и реакциите им са бързи.
"Сегашната криза е различна от предишната. Сега има здравен проблем, който още няма решение. Замръзна производството. Кризата няма как да не засегне и търсенето. Поведението на консуматорите ще се промени. Но печеливши от тази ситуация ще има”, смята Николаева.
Според нея ще се наблюдава преместване на производството от Изтока към по-големите производствени центрове на Европа. Страни като България ще имат възможност да привлекат и производства, които да се конкурират успешно с китайските.
Тя смята, че тази криза ще отвори за нашата страна както проблеми, така и възможности.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сертификатът за притежаване на автомобил в Сингапур доближава 100 хил. долара
Кадър на деня за 11 юли
Защо преструктурирането на Volkswagen се оказва толкова трудно
Иран отхвърля преговорите със САЩ, Тръмп отправи нова заплаха към Техеран
Войната може би ще се окаже добра за инвестициите в акции
Рекорден туризъм, рекорден данък: Виена рискува да „убие кокошката със златните яйца“
Времето в неделя, 12 юли: Гръмотевични бури и летни валежи връхлитат страната
Църковен празник на 12 юли: Поверия и забрани на днешния ден
Дневен хороскоп за всички зодии за 12 юли: Успехи, късмет и приятни изненади
Мартин Георгиев: Регулираните цени на електроенергията не създават условия за ефективност
Дете на 1,5 г. е с опасност за живота след инцидент с кола
Малдини стана шеф в националния на Италия
Ще има ли нов крал на Уимбълдън? Зверев клати трона на Синер
Аржентина се измъчи, но подпечата полуфинала с Англия
Спортът по телевизията днес, 12 юли
Белингам обърна Норвегия и прати Англия на полуфинал
Джошуа Акингбаде спечели SENSHI 32 Grand Prix с впечатляващ нокаут на финала
Нумерологична прогноза за 12 юли
Какво означава, ако видите сойка?
Високопротеинова рецепта, идеална за диета
5 летни коктейла с минимално количество алкохол
3 знака на здравословна мъжка енергия във връзката
3 лесни рецепти за постна яхния
Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
Дете на година и половина е с опасност за живота след катастрофа
"Моряците" направиха 1:1 с Дунав в последната контрола
Шестима са задържани при полицейска акция в Слънчев бряг
Тежка катастрофа взе жертви край Дупница
Черно море представи 27 футболисти за новия сезон
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара