Пациент, диагностициран с пневмония на 27 декември в Париж, фактически е бил заразен с коронавируса, заяви неговият лекар, предаде BBC.
Д-р Ив Коен каза пред френски медии, че взета тогава проба неотдавна е тествана и е дала положителен резултат за Covid-19.
Пациентът, който напълно се възстановил, посочил, че не знае как е пипнал вируса, тъй като не е бил в някой заразен район.
Информация за това кой е бил първият случай на COVIC-19 е от ключово значение при установяването как се е разпространил коронавируса.Какво се знае за новия случай?
Д-р Коен, който оглавява Бърза помощ, на болници край Париж, обяви, че пациентът е бил 43-годишен мъж от Бобини, североизточно от френската столица. Той показал симптоми, които по-късно ще станат основни за коронавируса, включително суха кашлица, треска, затруднено дишане, пише БНР.
Мъжът бил приет в болница на 27 декември, четири дни преди офиса на Световната здравна организация в Китай да бъде информиран, че за случаи на пневмония с незвестен причинител са установени в град Ухан.
Френският пациент заявил, че не е пътувал, преди да се разболее.
Д-р Коен каза, че две от децата на мъжа също се разболели, но съпругата му не показала никакви симптоми. Той посочи обаче, че жената на пациента е работила в супермаркет край летище „Шарл дьо Гол“ и може да е влязла в контакт с хора, пристигнали от Китай. Тя казала, че „често клиенти идвали директно от летището, носейки куфарите си“.
„Чудим се дали тя е била асимптоматична“, каза д-р Коен и призова да се проучи тази възможна връзка.
Важен ли е случаят?
Досега първите три случая на коронавируса във Франция бяха потвърдени на 24 януари. От тях два бяха на хора, които са били в Ухан, а третият – на близък семеен член.
Позитивният тест на мъжа от Бобини предполага, че вирусът е присъствал във Франция доста по-рано, което би променило досегашното схващане за разпространението му.
Засега се смята, че първото предаване на COVID-19 от човек на човек в Европа е била на германец, заразен от китайски колега, посетил Германия в периода 19-22 януари.
САЩ неотдавна преразгледаха графика за разпространение на коронавируса, след като аутопсия в Калифорния показа, че първата смърт, свързана с COVID-19 в страната е бил в началото на февруари, а не в края на този месец.
СЗО „не е изненадана“
Световната здравна организация обяви днес, че не е изненадана от френското съобщение и призова страните да разследват и други ранни подозрителни случаи.
„Това дава изцяло нова картина върху всичко“, заяви говорителят на СЗО Кристиан Линдмайер на брифинг в Женева.
„Тези разкрития помагат да се разбере по-добре потенциалното разпространение на коронавируса“, каза още той, допълвайки, че е възможно да излязат още подобни случаи като този във Франция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Continental продава звеното си за промишлени компоненти ContiTech при оценка от 4 млрд. евро
Неиздаване на касови бележки е сред най-честите нарушения, открити от НАП при проверки по Черноморието
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи в рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Силното търсене на изкуствен интелект затяга пазарите на центрове за данни в света
95% от левовете са изтеглени, в обращение остават около 800 млн. в еврова равностойност
Любомир Дацов за "Бюджет 2026": Не знам къде минава здравият разум
Голям пожар край Черноморец: Изгоряха бунгала и каравана
Впечатляваща победа за Никола Цолов в спринта на "Силвърстоун"
Край на трудните времена за 4 китайски зодии на 5 юли
Руско пристанище и енергийна инфраструктура е целта на масираните атаки на Украйна
Климатолог: В бъдеще ще ни очакват и по-големи жеги
Никола Цолов: Не очаквахме победата, целта беше топ 5 в спринта на „Силвърстоун“
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
Не е заради липса на качества: Ясно е защо ЦСКА махна Санянг
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Левски извади 2 000 000 евро за звезда на Замбия
Алекс Сентейес: Левски е най-големият клуб в България, нямам търпение да започна
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Никола Цолов с нова фантастична победа след изпреварване в последната обиколка
Повече от 80 процента от чуждестранните студенти в МУ-Варна са от държави от Европейския съюз
Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“